Wilma zanechala na Floridě šest mrtvých a miliony lidí bez proudu

Po řádění na mexickém polostrově Yucatán se hurikán Wilma přehnal během pár hodin také nad americkým státem Florida. Vyžádal si šest obětí na životech, miliardové materiální škody a zbavil dodávek elektřiny šest miliónů spotřebitelů. Vydatné deště způsobily také rozsáhlé záplavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky hurikánu Wilma | Zdroj: ČTK

Wilma dorazila v pondělí ráno místního času na západní pobřeží Floridy jako hurikán kategorie tři na pětibodové stupnici. Postupně zeslábla na kategorii dvě s větrem dosahujícím 170 kilometrů za hodinu.

Během šesti hodin, kdy se hurikán přehnal od jihozápadního cípu poloostrova po hustě obydlené městské oblasti Miami, Fort Lauderdale a West Palm Beach na atlantském pobřeží., létaly střechy, vyvracely se palmy a poletující předměty ničily auta a výlohy.

Ve Fort Lauderdale Wilma rozbila okna v mnoha mrakodrapech. Místní úřady tvrdí, že je nejhorším hurikánem, který toto město zasáhl od roku 1950. Sklem z rozbitých oken výškových budov jsou také posety chodníky v centru Miami. Pojišťovny odhadují škody na dvě až devět miliard dolarů.

Řada obyvatel Floridy větrnou smršť podcenila a odmítla se evakuovat. Floridský guvernér Jeb Bush je varoval, aby pokud možno zatím nevycházeli z úkrytů a obydlí a připomněl, že řada lidí v minulosti zahynula právě těsně po průchodu hurikánu. Jeho bratr, prezident George Bush, vyhlásil Floridu místem přírodní katastrofy.

Zatím je hlášeno šest úmrtí související s hurikánem, které způsobily padající stromy, střechy nebo dopravní nehody. Před tím Wilma usmrtila šest lidí v Mexiku a 13 na Jamajce a Haiti. Bez elektřiny zůstalo šest milionů obyvatel Floridy. Největší místní elektrárenská společnost Florida Power & Light uvedla, že úplné obnovení dodávek elektřiny může trvat i několik týdnů.

Jakmile se oko hurikánu dostalo nad Atlantský oceán, živel znovu posílil na třetí stupeň. Meteorologové předpokládají, že hurikán dorazí ve středu ráno k břehům Kanady. Wilma by neměla zasáhnout východní pobřeží USA, ale zřejmě způsobí v této oblasti silné deště.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme