Další Trumpova žaloba proti volbám. Republikán chce zneplatnit přes 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump navíc podle AP napadá procedury, které ve Wisconsinu fungují už roky a nikdy nebyly shledány protiprávními. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Wisconsinský nejvyšší soud v úterý potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Trumpova kampaň při ohlášení nové žaloby uvedla, že prezentuje „jasné důkazy protiprávního jednání“ a že ve Wisconsinu došlo mimo jiné k nelegálním úpravám obálek na korespondenční hlasy. Podle agentury Reuters tvrdí, že ve státě bylo nesprávně odevzdáno asi 221 000 hlasů.

Přepočet hlasů ve Wisconsinu potvrdil Bidenovo vítězství ve volbách, jeho náskok se dokonce zvýšil

Číst článek

Šance na úspěch nové iniciativy je stejně jako u mnoha dalších podobných stížností velmi malá, i kvůli tomu, že volební činitelé ve Wisconsinu neohlásili žádné informace, které by podporovaly prezidentova tvrzení o velkém množství „nelegálních hlasů“. Trump navíc podle AP napadá procedury, které ve Wisconsinu fungují už roky a nikdy nebyly shledány protiprávními.

Všechny spory ohledně výsledků letošních prezidentských voleb musí být v jednotlivých státech USA urovnány do 8. prosince, přepočty a soudní tahanice by tedy nejpozději za týden měly být definitivně u konce.

Dosud neúspěšnou snahu Trumpova tábora změnit výsledky skrze soudy provází i řada kuriózních momentů, neboť právníci prezidentova štábu například opakovaně před soudci odmítají vznášet stejně silná obvinění, jaká kampaň prezentuje před médii.

Server Detroit Free Press v úterý zase informoval, že žaloba někdejší Trumpovy zástupkyně Sidney Powellové v Michiganu mluví o údajných podvodech v neexistujícím okrese. „Žaloba... cituje svědka, který tvrdí, že zahlédl něco podezřelého s hlasy počítanými v michiganském okrese Edison County. (...) V Michiganu ale žádný okres Edison County není“ píše web.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme