Přepočet hlasů ve Wisconsinu potvrdil Bidenovo vítězství ve volbách, jeho náskok se dokonce zvýšil

V americkém státě Wisconsin v neděli skončilo přepočítávání voličských hlasů, o což požádal prezident Donald Trump. Přepočtení se týkalo dvou nejlidnatějších okresů a potvrdilo vítězství Trumpova soupeře Joea Bidena. Ve Wisconsinu vyhrál nad Trumpem o 20 tisíc hlasů a po přepočtení si náskok ještě o 87 hlasů zvýšil.

Madison Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený americký prezident Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Trump požádal o nové počítání v okresech Milwaukee a Dane, kde bylo odevzdáno asi 800 tisíc hlasů. V Milwaukee kontrola skončila v pátek, v Dane v neděli.

Jak napsal deník The Washington Post, wisconsinský výsledek potvrzuje neúspěch Trumpovy snahy dosáhnout změny volebního výsledku ve státech, v nichž podle něj došlo k rozsáhlým volebním podvodům. Bez úspěchu se pokusil zablokovat potvrzení výsledků v Michiganu i v Pensylvánii.

Bidenovo vítězství se potvrdilo i při ručním přepočítání v Georgii. Dalším státem, kde se Trump snaží situaci zvrátit, je Arizona, která má v pondělí vyhlásit konečný výsledek.

The Wisconsin recount is not about finding mistakes in the count, it is about finding people who have voted illegally, and that case will be brought after the recount is over, on Monday or Tuesday. We have found many illegal votes. Stay tuned!

21:00 – 28. 11. 2020

59858 269685

Wisconsinská volební komise se má sejít v úterý, kdy tam má být výsledek potvrzen. Trump a jeho právní poradci hodlají soudně tomuto vyhlášení ve Wisconsinu bránit a podle washingtonského listu budou tři republikánští členové šestičlenné volební komise usilovat o oddálení potvrzení výsledku.

„Smyslem přepočtení ve Wisconsinu není odhalit chyby při sčítání hlasů, ale lidi, kteří volili nelegálně... Našli jsme mnoho nelegálních hlasů,“ napsal v sobotním tweetu Trump bez konkrétních důkazů.

Podle výsledků celostátního sčítání má Biden zajištěno ve sboru volitelů 306 hlasů, Trump 232. Sbor se k hlasování sejde 14. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme