World Press Photo vyhrál snímek z válečné Gazy. Žena na něm drží mrtvou neteř v náručí

Vítězným snímkem letošního ročníku fotografické soutěže World Press Photo se stal snímek truchlící Palestinky, která drží v náručí tělo své mrtvé pětileté neteře zabalené do bílé látky. Fotograf agentury Reuters Muhammad Sálim ho pořídil 17. října 2023 v nemocnici ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, oznámili pořadatelé.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porota uvedla, že letošní vítězný snímek byl „pečlivě a s respektem komponován a nabízí zároveň metaforický i doslovný pohled na nepředstavitelnou ztrátu.“

Porota uvedla, že letošní vítězný snímek byl „pečlivě a s respektem komponován a nabízí zároveň metaforický i doslovný pohled na nepředstavitelnou ztrátu.“ | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

V Pásmu Gazy na začátku října propukly boje mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás. Izrael operaci v Gaze zahájil v reakci na teroristický útok Hamásu na jih Izraele.

Šéfa Maďarského národního muzea odvolali kvůli snímkům na World Press Photo. Týkaly se LGBT+

Číst článek

Pořadatelé soutěže během slavnostního vyhlášení v Amsterdamu připomněli nebezpečí, jakému fotoreportéři během pokrývání válečných konfliktů čelí. Od začátku války v Pásmu Gazy již zemřelo 99 novinářů a zaměstnanců médií, píše s odvoláním na ceremonii Reuters.

Devětatřicetiletý Sálim žije v Pásmu Gazy, pro agenturu Reuters pracuje od roku 2003. Za svou práci již získal dílčí ocenění World Press Photo v roce 2010.

Porota uvedla, že letošní vítězný snímek byl „pečlivě a s respektem komponován a nabízí zároveň metaforický i doslovný pohled na nepředstavitelnou ztrátu.“

„Měl jsem pocit, že snímek vystihuje širší smysl toho, co se v Pásmu Gazy dělo. Lidé zmateně pobíhali z jednoho místa na druhé, obávali se o osud svých blízkých a tato žena upoutala mou pozornost, jak držela tělo malé holčičky a odmítala ho pustit,“ řekl o svém snímku Sálim, když byla fotografie v listopadu poprvé zveřejněna.

Porota soutěže letos hodnotila více než 61 000 snímků, které do klání poslalo 3851 fotografů ze 130 zemí. Hlavního vítěze z nejlepších regionálních snímků vybírala globální porota, v jejímž čele usedla hlavní fotoeditorka britského deníku The Guadian Fiona Shieldsová.

Hlavní cenu World Press Photo získal snímek z porodnice v Mariupolu. Žena ruský útok nepřežila

Číst článek

Každý z 24 regionálních vítězů dostane vedle trofeje také finanční cenu 1000 eur (25 000 korun), jejich práce budou zahrnuty v katalogu výstavy, který je distribuován po celém světě. Celkový vítěz soutěže dostane navíc 5000 eur (126 000 korun) a fotoaparát FUJIFILM GFX100 II.

Vítězné fotografie budou od pátku vystavené v kostele De Nieuwe Kerk v Amsterdamu, který je místem korunovace a svateb nizozemských králů. Výstava pak poputuje po celém světě, včetně Londýna, Říma nebo Berlína. Zastávka v Praze ohlášená není.

Loni se vítězným snímkem stala fotografie z rozbombardované porodnice v jihoukrajinském Mariupolu od ukrajinského fotoreportéra agentury AP Jevhena Maloletky. Ten zachytil smrtelně zraněnou těhotnou ženu, kterou záchranáři odnášejí na nosítkách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme