Test pro všechny obyvatele Wu-chanu. Provést šest až osm milionů testů za deset dní prý není nemožné

Čínské město Wu-chan, odkud se pravděpodobně do světa rozšířila nemoc covid-19, plánuje otestovat na koronavirus všech 11 milionů svých obyvatel. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínská státní média.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta před obchodem ve Wu-chanu.

Fronta před obchodem ve Wu-chanu. | Zdroj: Reuters

Všechny wuchanské čtvrti byly vyzvány, aby předložily podrobný návrh postupu testování, které by se mělo uskutečnit v nejbližší době během deseti dnů. Jako první mají přijít na řadu senioři a hustě osídlené oblasti města.

Česko hlásí za pondělí jednu oběť s koronavirem. Lidé odloží 25. května venku roušky

Číst článek

Plán testování celé wuchanské populace přichází poté, co bylo v tomto ostře sledovaném městě o víkendu zjištěno šest nových případů nákazy koronavirem. Všichni nově infikovaní žijí ve stejném obytném bloku. Předtím se ve městě měsíc neobjevil žádný nový případ.

Ve Wu-chanu se koronavirem od začátku epidemie nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4 000 pacientů s covidem-19 zemřelo. Kvůli rychle se šířící nákaze čínské úřady Wu-chan na konci ledna uzavřely a obyvatelé nesměli dlouhé týdny opouštět své domovy. Znovu se město začalo otevírat 8. dubna a na chvíli se zdálo, že se život vrací k normálu, provoz obnovila veřejná doprava, žáci se vrátili do škol a lidé do práce. Nyní je tento optimistický vývoj ohrožen.

Někteří vysocí zdravotničtí představitelé, citovaní čínským listem Global Times, nicméně uvedli, že plán testování všech obyvatel Wu-chanu je příliš drahý a neproveditelný. Pcheng Č'-jung, šéf jednotky intenzivní péče wuchanské nemocnice Čung-nan, prohlásil, že testování se pravděpodobně zaměří na pracovníky ve zdravotnictví, zranitelné lidi a ty, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými.

Miliony testů za deset dní

Jiný vysoce postavený představitel wuchanské nemocnice připomněl, že velká část obyvatel Wu-chanu, asi tři až pět milionů lidí, už testy podstoupila. Podle něj jsou wuchanské úřady schopné zbývajících šest až osm milionů lidí během desetidenního období otestovat. BBC v této souvislosti připomíná, že podle Bílého domu Spojené státy provádějí kolem 300 000 testů denně a otestovaly již téměř devět milionů lidí.

Číně role zachránce neprošla, viníkem ale také není, říká o původu pandemie koronaviru Svoboda

Číst článek

Proveditelnost plánu zpochybňují i lidí diskutující na čínské sociální síti Weibo. Někteří přitom podotkli, že takové testování mělo být provedeno předtím, než se Wu-chan znovu otevřel zbytku Číny.

Za pondělí ohlásila Čína pouze jeden nový případ nákazy koronavirem, oproti 17 případům o den dříve, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotnickou komisi, plnící roli ministerstva zdravotnictví.

Nový případ představuje takzvanou dovezenou infekci. Nákaza tedy postihla člověka, který do Číny přicestoval z ciziny. O den dříve pevninská Čína, nezahrnující Hongkong a Macao, hlásila sedm takových „importovaných“ případů.

Nakažených bez příznaků nemoci ohlásily úřady 15. O den dříve jich bylo 12. Čína tyto lidi nezahrnuje do svých celkových statistik.

Celkový počet potvrzených případů v nejlidnatější zemi světa s 1,4 miliardy obyvatel, kde epidemie koncem loňského roku propukla, dosáhl 82 919. Počet úmrtí zůstal nezměněn na 4 633.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme