Snaha o nápravu reputace? Oficiální čínská média začala tvrdit, že covid přišel do země ze zahraničí

„Všechny dostupné důkazy nasvědčují tomu, že koronavirus nemá původ ve Wu-chanu.“ S takovým prohlášením přišel minulý týden na svém facebooku Lidový deník, ústřední list Komunistické strany Číny. Podle zahraničních odborníků jsou podobné zprávy součástí intenzivní propagandistické kampaně, která má necelý rok od odhalení prvního případu nákazy změnit roli čínského města v příběhu koronavirové pandemie.

Wu-chan (Čína) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální čínská média začala tvrdit, že covid přišel do země ze zahraničí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Ve Wu-chanu byl sice potvrzen první případ koronavirové nákazy, ale nepochází odtamtud,“ citoval deník Cenga Kuanga, bývalého hlavního epidemiologa Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

‚Jsme svědky kolapsu, absolutně to nezvládáme.‘ Nemocnice v Rusku se plní, počty úmrtí jsou rekordní

Číst článek

Čínská expertiza místo toho trvá na tom, že se nemoc do země dostala na obalech importovaných mražených potravin.

Jak píše britský The Guardian, vědci svá zjištění dokonce zaslali k publikaci prestižnímu lékařskému magazínu The Lancet.

Dokument, který Čína předložila, uvádí, že „Wu-chan není místem, kde došlo k prvnímu přenosu SARS-CoV-2 ze člověka na člověka“, ale že by nákaza mohla pocházet z indického subkontinentu.

‚Vysoce spekulativní‘

Krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan minulý týden řekl, že by bylo „vysoce spekulativní“ tvrdit, že se covid-19 nerozšířil z Číny.

Jenže jak si pandemie vybírá cenu na lidských životech a ekonomikách zemí po celém světě, Peking si začíná uvědomovat, jak pošramocená z toho vychází jeho vlastní reputace.

USA čelí třetí vlně covidu. Denní přírůstky jsou rekordní, nemocnice se plní ‚neudržitelným‘ tempem

Číst článek

„Čína se stále snaží vypořádat s faktem, že je jí dáván za vinu ten ‚původní hřích‘, propuknutí epidemie koronaviru, což podkopává skoro všechna její úsilí o záchranu vlastní pověsti,“ popisuje odborník na čínskou zahraniční politiku Andrew Small.

„Uplynulé měsíce ukázaly, jak katastrofální vliv měla pandemie na Čínu v mezinárodním veřejném mínění.“

Britský deník dodává, že by současné zpochybňování původu viru ze strany Číny působilo věrohodněji, kdyby země podporovala nezávislé vyšetřování jeho výskytu a nestavila naopak do jeho průběhu překážky. Třeba jako v případě toho, kdy místní úřady zakázaly týmu WHO navštívit trh, který bývá se šířením covidu spojován.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme