Čínský Wu-chan se po více než dvou měsících otevírá, pohyb obyvatel nadále zůstává pod přísnou kontrolou

Obyvatelé čínského města Wu-chan, kde se v prosinci loňského roku poprvé objevil koronavirus způsobující nemoc covid-19, odkud se rozšířil do světa, budou moci poprvé od konce ledna město opustit. Uzávěra města skončí o půlnoci místního času (úterý 18.00 SELČ).

Wu-chan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohyb obyvatel města Wu-chan bude i nadále přísně kontrolován. (Ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Wu-chan, který je metropolí provincie Chu-pej a nejlidnatějším městem ve střední Číně, byl uzavřen 23. ledna. Obyvatelé města, kde žije téměř sedm miliónů lidí, ho nesměli opustit a ti, kdo odjeli na oslavy čínského Nového roku za rodinami, se nemohli vrátit domů.

Čína se může stavět do role zachránce světa, byla by hloupá, kdyby krizi nevyužila, říká generál Pavel

Číst článek

Toto město, které se nachází u soutoku řek Jang-c’-ťiang a Chan-ťiang, a za běžných okolností láká turisty do ulic lemovaných kvetoucími třešněmi, může světu sužovanému pandemií poskytnout pohled na nejistou budoucnost poté, co se koronavirus podaří dostat pod kontrolu.

Továrny ve Wu-chanu, který je středočínským centrem výroby oceli a automobilů, už mohou obnovit provoz, ale dělníci se do nich vracejí jen pomalu a dodavatelské řetězce jsou narušené. Ve městě také znovu otevřela nákupní střediska, ale jsou převážně prázdná, protože většina lidí se stále bojí jít si nakoupit cokoli jiného, než nejnutnější životní potřeby, napsal na svých webových stránkách zpravodajský server Bloomberg.

Přísná kontrola obyvatel

Město, které světu jako první ukázalo, jak rychle dokáže virus zahltit zdravotní systém, se sice otevírá, ale pohyb obyvatel zůstává pod přísnou kontrolou. Oficiální činitelé se obávají, aby se nákaza znovu nerozšířila.

Ve Wu-chanu byla více než polovina všech čínských oficiálně ohlášených případů nákazy i úmrtí. Je tedy nejen místem, kde šíření nákazy začalo, ale také tím, kde koronavirus v rámci Číny nechal nejhlubší rány. Pro čínskou vládu je otevření Wu-chanu klíčovým mezníkem v příběhu o vítězství nad koronavirem, ale všechny prvotní signály naznačují, že návrat k normálnímu životu bude pomalý a zdlouhavý.

Pandemie sníží ekonomický růst v Asii, u Číny půjde o nejslabší výkon za 40 let, předpovídá Světová banka

Číst článek

Před koronavirem byl Wu-chan podle zprávy Milkenova ústavu pro rok 2019 devátým nejlepším městem v Číně a polepšil si o sedm míst v porovnání s rokem 2018. Dařilo se tu technologicky vyspělým odvětvím od výroby čipů až po biomedicínu, a patřil mezi hlavní čínská střediska automobilového průmyslu.

Město se také pravděpodobně v dohledné době nedočká obnovení přímých zahraničních investic. Když v Číně v roce 2003 vypukla epidemie nemoci SARS, která se posléze rozšířila do dalších zemí světa, vyschly přímé zahraniční investice do provincie Kuang-tung, kde epidemie začala, na následující dva nebo tři roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme