Tým zdravotnické organizace může začít v Číně pátrat po původu covidu-19. Skončila mu karanténa

Mezinárodnímu týmu odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří před 14 dny přijeli do čínského města Wu-chan pátrat po původu onemocnění covid-19, skončila povinná karanténa. Vědci ve čtvrtek opustili hotel a nastoupili do autobusu, napsala agentura AP, podle níž však zatím není jasné, kam se skupina expertů vydala.

Wu-chan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým odborníků ze Světové zdravotnické organizace opuští karanténu a odjíždí pátrat po původu koronaviru ve Wu-chanu

Tým odborníků ze Světové zdravotnické organizace opuští karanténu a odjíždí pátrat po původu koronaviru ve Wu-chanu | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Misi WHO provází politické napětí a předcházely jí diplomatické spory. Čína se snaží vyhnout obviněním z toho, že při počátečním šíření nového typu koronaviru chybovala a dopustila rozšíření nákazy.

‚Nemluvte s médii, nenechte se zmanipulovat.‘ Rodiny obětí koronaviru z Wu-chanu si stěžují na tlak úřadů

Číst článek

Podle agentury AP se tak kolem výpravy vznáší zásadní otázka, kam Peking výzkumníky z WHO pustí a s kým budou moci hovořit. Když ve čtvrtek opouštěli hotel, vstup do zařízení blokovaly bariéry, které udržovaly novináře v povzdálí. Vědci odjeli, aniž s médii hovořili.

Čínské úřady navíc prostřednictvím úplatků nebo zastrašování tlačí na příbuzné lidí, kteří v na koronavirus zemřeli ve Wu-chanu. Snaží se je odradit od toho, aby kontaktovali odborníky z mezinárodního týmu Světové zdravotnické organizace.

Čínská důchodkyně, která je přesvědčena, že virus loni v lednu zabil ve Wu-chanu její dceru, uvedla, že byla minulý týden předvolána úřady. Dostala nařízeno, aby „nemluvila s médii a nenechala sebou manipulovat“. „Pak za mnou ještě přišli domů, zopakovali totéž a dali mi 5000 jüanů (16 600 Kč) jako vyjádření soustrasti,“ dodala.

USA, Rusko i Katar. Experti zdravotnické organizace dorazili do Wu-chanu, kde budou pátrat po původu viru

Číst článek

Tým odborníků WHO chce společně s čínskými vědci pátrat po původu onemocnění covid-19 a po tom, jak se koronavirus přenesl na člověka. Čínská vláda příjezd týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému postupu – na situaci si postěžoval.

Někdejší činitel WHO Keidži Fukuda tento měsíc varoval před přehnanými očekáváními od výpravy, jelikož může trvat léta, než vědci budou moci učinit solidní závěry o původu a rozšíření koronaviru SARS-CoV-2.

Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl z netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme