Policie prošetřuje motiv útočníka z Würzburgu. Zvažuje fanatismus i psychiku

Německá policie prošetřuje motiv muže, který v pátek ve Würzburgu nožem zabil tři lidi a pět dalších vážně zranil. Policie útočníka postřelila, zadržela a vyslechla. Podle bezpečnostních složek citovaných agenturou DPA muž učinil během výslechu prohlášení, které naznačuje islámský náboženský fanatismus. Vyšetřovatelé dosud nevyloučili ani variantu, že za trestným činem stojí duševní onemocnění zadrženého, který byl opakovaně v péči psychiatrů.

Würzburg (Německo) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie v centru německého Würzburgu

Zásah policie v centru německého Würzburgu | Foto: HMB Media / Heiko Becker | Zdroj: Reuters

Podle policie je útočníkem 24letý muž ze Somálska, žijící od roku 2015 ve Würzburgu. Naposledy pobýval v zařízení pro bezdomovce. Podle prvních informací své oběti neznal.

Muž se před útokem v obchodním domě ptal po nožích, pak jeden vzal z výlohy a napadl s ním prodavačku. Ta zraněním podlehla. Také další dvě oběti jsou ženy, uvedl v sobotu na tiskové konferenci šéf dolnofrancké policie Gerhardt Kallert. Útočník dále napadal lidi v bance a venku na ulici.

Z pěti těžce zraněných jich je část v ohrožení života. Nejméně dalším dvěma lidem Somálec způsobil lehké zranění. Jeden ze svědků události řekl, že útočník křičel „Alláhu akbar“ (arabsky Alláh je veliký).

Podezřelým ze zabití tří lidí nožem v Německém Würzburgu je muž ze Somálska. Motiv není znám

Číst článek

Letos v lednu stejný muž ohrožoval nožem ostatní lidi v ubytovně pro bezdomovce, stalo se to během hádky mezi klienty a správci zařízení. Poté strávil nějaký čas na psychiatrii. Tento měsíc znovu nakrátko skončil na oddělení pro duševně nemocné, protože v centru Würzburgu obtěžoval jistého člověka.

Státní smutek

Lidé ve Würzburgu, který má přibližně 130 000 obyvatel, od sobotního rána přicházejí na místo útoku, zapalují svíčky a pokládají květiny na památku obětí útoku. Bavorský premiér Markus Söder vyhlásil státní smutek, vlajky budou stažené na půl žerdi na výraz smutku až do pondělí, uvedla DPA.

Söder poděkoval policii za její rychlý zákrok. Poděkoval také občanům, kteří šli do střetu s útočníkem, a vyjádřil jim respekt. V podobném duchu se vyjádřila rovněž kancléřka Angela Markelová nebo spolkový ministr vnitra Horst Seehofer.

Naopak představitelé protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) zdůrazňují náboženskou motivaci činu. Je to nový příklad selhání migrační politiky Merkelové, napsal na twitteru Jörg Meuthen z AfD.

Muže se po útoku podařilo zadržet také díky zásahu kolemjdoucích, který ho blokovali za použití židlí ze zahrádek okolních restaurací. Policie muže postřelila do nohy, což je postup, který v Bavorsku předpisy předpokládají při zastavení útočníka.

Bavorská policie smí střílet na prchajícího pachatele pouze s cílem zabránit mu v dalším útoku nebo v útěku. Smrtelný výstřel je přípustný, jen když to je jediný způsob, jak zachránit životy ostatních.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme