‚Nelidské.‘ Britský soud odsoudil dvacet mužů za znásilňování a zneužívání 15 dívek

Britská justice poslala do vězení dvacet mužů, které usvědčila ze znásilňování a sexuálního zneužívání patnácti dívek ve věku 11 až 17 let. Muži ze severní Anglie byli odsouzeni v několika různých procesech během tohoto roku, v pátek pak soud zrušil embargo, které na informování o jejich případu uvalil. Kauza vyvolala pozornost i proto, že kvůli porušení embarga čelí obžalobě britský protiislámský aktivista Tommy Robinson.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce organizované skupiny Amere Singh Dhaliwal | Zdroj: West Yorkshire Police

Vůdcem organizované skupiny mužů převážně pákistánského původu, která působila v severoanglickém Huddersfiledu a okolí, byl podle soudu 35letý Amere Singh Dhaliwal. Soud jej shledal vinným z dvaadvaceti případů znásilnění a poslal jej na doživotí do vězení. Podle listu The Guardian mu soudce při vynesení rozsudku řekl, že to, jak zacházel s dívkami, bylo „nelidské“.

Celkem byla dvacítka mužů usvědčena ze 120 sexuálních trestných činů, kterých se dopustili v letech 2004 až 2011. „Muži někdy používali hrozby a násilí a svým obětem cpali alkohol a drogy,“ řekl prokurátor Michael Quinn. „Tito muži se starali jen sami o sebe a dívky vnímali jako předměty, které mohou používat a zneužívat po své vůli,“ dodal.

Polský kněz několik měsíců znásilňoval náctiletou dívku. Odškodnit ji má církev

Číst článek

Dívky, které pocházely z chudých poměrů, členové gangu zneužívali na parkovištích, v hotelech či v přírodě. Muži vystupovali pod přezdívkami jako Drákula či Bestie. Podle britských médií někteří z nich používali při styku s dívkami místo kondomů plastové sáčky. Několik děvčat následně otěhotnělo.

Embargo pro ochranu obětí

Soud v pátek umožnil médiím o případu informovat, neboť částečně zrušil informační embargo, které na případ uvalil v listopadu loňského roku ve snaze ochránit oběti.

Embargo v květnu porušil britský nacionalista a protiislámský aktivista Tommy Robinson, který byl kvůli pořizování videozáznamu z jednoho z procesů zatčen. Za pohrdání soudem byl Robinson odsouzen k 13 měsícům odnětí svobody, odvolací soud ale později tento rozsudek zrušil a nařídil nové líčení.

Británií v posledních letech otřáslo několik případů sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Oběťmi organizovaných skupin, jejichž členové měly podle agentury AP většinou pákistánský původ, se staly stovky dětí.

Podle agentury Reuters britské úřady v minulém roce registrovaly nejméně 550 dětí, které se staly oběťmi obchodování s lidmi. Zhruba dvě třetiny z nich měly britské občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme