‚Nelidské.‘ Britský soud odsoudil dvacet mužů za znásilňování a zneužívání 15 dívek

Britská justice poslala do vězení dvacet mužů, které usvědčila ze znásilňování a sexuálního zneužívání patnácti dívek ve věku 11 až 17 let. Muži ze severní Anglie byli odsouzeni v několika různých procesech během tohoto roku, v pátek pak soud zrušil embargo, které na informování o jejich případu uvalil. Kauza vyvolala pozornost i proto, že kvůli porušení embarga čelí obžalobě britský protiislámský aktivista Tommy Robinson.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce organizované skupiny Amere Singh Dhaliwal | Zdroj: West Yorkshire Police

Vůdcem organizované skupiny mužů převážně pákistánského původu, která působila v severoanglickém Huddersfiledu a okolí, byl podle soudu 35letý Amere Singh Dhaliwal. Soud jej shledal vinným z dvaadvaceti případů znásilnění a poslal jej na doživotí do vězení. Podle listu The Guardian mu soudce při vynesení rozsudku řekl, že to, jak zacházel s dívkami, bylo „nelidské“.

Celkem byla dvacítka mužů usvědčena ze 120 sexuálních trestných činů, kterých se dopustili v letech 2004 až 2011. „Muži někdy používali hrozby a násilí a svým obětem cpali alkohol a drogy,“ řekl prokurátor Michael Quinn. „Tito muži se starali jen sami o sebe a dívky vnímali jako předměty, které mohou používat a zneužívat po své vůli,“ dodal.

Polský kněz několik měsíců znásilňoval náctiletou dívku. Odškodnit ji má církev

Číst článek

Dívky, které pocházely z chudých poměrů, členové gangu zneužívali na parkovištích, v hotelech či v přírodě. Muži vystupovali pod přezdívkami jako Drákula či Bestie. Podle britských médií někteří z nich používali při styku s dívkami místo kondomů plastové sáčky. Několik děvčat následně otěhotnělo.

Embargo pro ochranu obětí

Soud v pátek umožnil médiím o případu informovat, neboť částečně zrušil informační embargo, které na případ uvalil v listopadu loňského roku ve snaze ochránit oběti.

Embargo v květnu porušil britský nacionalista a protiislámský aktivista Tommy Robinson, který byl kvůli pořizování videozáznamu z jednoho z procesů zatčen. Za pohrdání soudem byl Robinson odsouzen k 13 měsícům odnětí svobody, odvolací soud ale později tento rozsudek zrušil a nařídil nové líčení.

Británií v posledních letech otřáslo několik případů sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Oběťmi organizovaných skupin, jejichž členové měly podle agentury AP většinou pákistánský původ, se staly stovky dětí.

Podle agentury Reuters britské úřady v minulém roce registrovaly nejméně 550 dětí, které se staly oběťmi obchodování s lidmi. Zhruba dvě třetiny z nich měly britské občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme