‚Young Putin‘ zavítal do Moskvy. Kanye West v ruské metropoli slavil narozeniny svého návrháře
Americký rapper Kanye West byl o víkendu v Moskvě. Hvězdy západního showbyznysu se přitom Rusku od jeho vpádu na Ukrajinu vyhýbají. Do Moskvy dorazil v sobotu a v noci z neděle na pondělí už byl zase pryč. Podle ruské televize REN letěl tureckými aeroliniemi do Istanbulu a odtud s přestupem do Berlína.
Do Moskvy zavítal hlavně kvůli oslavě narozenin Goši Rybčinského, který je hlavním návrhářem Westovy oděvní značky Yeezy. Rybčinský slavil 40 let.
Kanye West na antisemitském tažení. Raperovi kvůli kontroverzním výrokům zablokovali sociální sítě
Číst článek
West si zapíjel lososa se zeleninou v moskevském obchodním domě GUM neslazenou Coca-Colou, ovšem dovezenou z Kazachstánu, protože tato značka po začátku války z Ruska odešla. A oslavy pak korunovala večerní osmihodinová výletní plavba na řece Moskvě.
Fanoušci si ale Kanyeho Westa neužili. Koncert se v Moskvě totiž neuskutečníl, ačkoli se šířila fáma, že Kanye West zahraje na stadionu Lužnikách a někteří podvodníci na tuto akci nabízeli lístky na internetu. Fanoušci se snažili zahlédnout svůj idol aspoň u hotelu v centru Moskvy.
V jednu chvíli před ním byla tlačenice, když přijel žlutý taxík, ve kterém seděl muž tmavé pleti. Dav si myslel, že je to Kanye West, tak se s ním fotil, ale byl to omyl.
Ztracená normalita
Důvod, proč Westova návštěva vyvolala v Rusku takový zájem, je podle politologa Alexeje Naumova v tom, že dala ochutnat lidem ztracenou normalitu. Před válkou bylo v desetimilionovém městě asi běžné, že si tam zahraniční hvězdy podávají dveře. Ale po napadení Ukrajiny se to změnilo.
Rusové po tomto pocitu podle Naumova touží – nechtějí nějaké paralelní sportovní hry, indické seriály a íránské značky, ale opravdovou olympiádu, fotbalové EURO a Netflix.
Mluví se ale také o tom, že návštěvu Kanyeho Westa může využít Kreml k propagandistickým účelům, k posílení svojí pozice.
Jedním z hlavním cílů ruské propagandy je zvýraznit nebo i případně zcela vyfabrikovat případy, kdy jsou rozhodnutí ruské vlády, momentálně tedy hlavně ve vztahu k válce na Ukrajině, legitimizovány kýmkoli, kdo pochází ze Západu.
Kanye West už není dolarovým miliardářem. Kvůli antisemitismu s ním společnosti ukončují spolupráci
Číst článek
V únoru sehrál tuto úlohu americký konzervativní moderátor Tucker Carlson, který přijel do Moskvy natočit rozhovor s Vladimirem Putinem a přitom vyrobil třeba i reportáž z moskevského supermarketu, ve které se rozplýval, jak je zboží levné a všude je uklizeno.
Teď tedy tato role padla částečně na Kanyeho Westa, přestože ten v Rusku žádné veřejné vystoupení ani práci neměl.
O Vladimiru Putinovi se ale West už dřív vyjádřil pozitivně. Na kontě má i mnoho dalších kontroverzních výroků.
Třeba před rokem a půl prohlásil Kanye West v pořadu odsouzeného amerického konspirátora Alexe Jonese, že každý člověk na světě má nějaký pozitivní vklad, což, dodal, platí zejména o Hitlerovi, jen se to podle něj snaží sdělovací prostředky ovládané Židy zamlčet.
Po podobných výrocích od Westa daly ruce pryč obchodní partneři, sociální sítě Instagram a X mu zablokovaly účty. Je ale otázka, do jaké míry se dají podobné výroky, nebo třeba Westova podpora Donalda Trumpa, přičíst jeho duševní nemoci, o které už veřejně taky promluvil.
Co se týče Ruska, Kanye West říkal, že tam chce jet ještě před válkou, v jednom rozhovoru svým typicky velikášským stylem prohlásil, že je jako „Young Putin“, že kultura je jako ropa a on je králem kultury.
Zainteresovaná média tehdy v tom „příklonu“ k Rusku ale viděla hlavně hledání alternativních obchodních příležitostí - šance objevit nový trh.