Egyptský soud nařídil zablokovat YouTube. Vadí mu film s prorokem Mohamedem

Egypťané nebudou mít měsíc přístup k internetovém serveru YouTube. Rozhodl o tom egyptský soud, proti verdiktu se nelze odvolat. Stránky zakázal kvůli filmu Nevinnost muslimů, který se na Youtube objevil v roce 2012. Protiislámský snímek zobrazuje proroka Mohameda jako chlípníka a muslimy jako nemorální.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

YouTube (ilustrační foto) | Foto: Firmbee/Smartmockups

Egyptské úřady zatím na verdikt nereagovaly. Jak poznamenala agentura Reuters, v sobotu pár hodin po poledni server YouTube v Egyptě ještě fungoval.

Pachatelé se sami usvědčují na Youtube. Policie už vyšetřovala vloupání, toxikomanii i výhrůžky smrtí

Číst článek

O zákazu rozhodoval již v roce 2013 nižší administrativní soud. Tehdy vyzval egyptské ministerstvo pro komunikace a informační technologie, aby server YouTube, vlastněný Googlem, zablokoval. V případu ale došlo k odvolání a řízení probíhalo až doteď.

Ministerstvo v reakci na verdikt před pěti lety uvedlo, že rozhodnutí soudu není možné vyhovět, protože zablokování YouTube by znamenalo i narušení činnosti internetového vyhledavače Google, což by mohlo v nejlidnatější arabské zemi vést mimo jiné k vysokým nákladům a ztrátám pracovních míst.

Třináctiminutový nízkonákladový film Nevinnost muslimů byl vytvořen v Kalifornii a byl financován ze soukromých zdrojů. Již první zveřejněné ukázky vyvolaly v roce 2012 krvavé protesty v muslimském světě.

Snímek zobrazuje proroka Mohameda jako chlípníka a muslimy jako nemorální a násilnické lidi. Egyptský nejvyšší soud přitom v lednu 2013 potvrdil rozsudky smrti nad sedmi koptskými křesťany, kteří tento film hanobící Mohameda natočili. Byli odsouzeni v nepřítomnosti, protože pobývají v USA.

bax, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme