Egyptský soud nařídil zablokovat YouTube. Vadí mu film s prorokem Mohamedem

Egypťané nebudou mít měsíc přístup k internetovém serveru YouTube. Rozhodl o tom egyptský soud, proti verdiktu se nelze odvolat. Stránky zakázal kvůli filmu Nevinnost muslimů, který se na Youtube objevil v roce 2012. Protiislámský snímek zobrazuje proroka Mohameda jako chlípníka a muslimy jako nemorální.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

YouTube (ilustrační foto)

YouTube (ilustrační foto) | Foto: Firmbee/Smartmockups

Egyptské úřady zatím na verdikt nereagovaly. Jak poznamenala agentura Reuters, v sobotu pár hodin po poledni server YouTube v Egyptě ještě fungoval.

Pachatelé se sami usvědčují na Youtube. Policie už vyšetřovala vloupání, toxikomanii i výhrůžky smrtí

Číst článek

O zákazu rozhodoval již v roce 2013 nižší administrativní soud. Tehdy vyzval egyptské ministerstvo pro komunikace a informační technologie, aby server YouTube, vlastněný Googlem, zablokoval. V případu ale došlo k odvolání a řízení probíhalo až doteď.

Ministerstvo v reakci na verdikt před pěti lety uvedlo, že rozhodnutí soudu není možné vyhovět, protože zablokování YouTube by znamenalo i narušení činnosti internetového vyhledavače Google, což by mohlo v nejlidnatější arabské zemi vést mimo jiné k vysokým nákladům a ztrátám pracovních míst.

Třináctiminutový nízkonákladový film Nevinnost muslimů byl vytvořen v Kalifornii a byl financován ze soukromých zdrojů. Již první zveřejněné ukázky vyvolaly v roce 2012 krvavé protesty v muslimském světě.

Snímek zobrazuje proroka Mohameda jako chlípníka a muslimy jako nemorální a násilnické lidi. Egyptský nejvyšší soud přitom v lednu 2013 potvrdil rozsudky smrti nad sedmi koptskými křesťany, kteří tento film hanobící Mohameda natočili. Byli odsouzeni v nepřítomnosti, protože pobývají v USA.

bax, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme