Youtube smazal účty severokorejské propagandy. Odborníci krok kritizují, přes videa zkoumali jaderný arzenál

Server Youtube smazal dva účty, které publikovaly severokorejskou propagandu. Podle deníku Guardian s krokem serveru nesouhlasí řada vědců a koreanistů. Oba profily sdílely nejnovější propagandistická videa ve vysoké kvalitě. Vědci na nich zkoumali detailní záběry testovaných raket a taky nejnovější zbraně severokorejské armády. Akademici proto společnost Google, které Youtube patří, požádali, aby účty odblokovala.

San Bruno/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v obchodě v Soulu sleduje zprávy o severokorejském testu | Foto: Han Jong-Chan | Zdroj: Reuters

„Severní Korea je země s termonukleárními zbraněmi a mezinárodními balistickými střelami, jež mohou dosáhnout ke Spojeným státům. Je opravdu důležité rozumět jí, i když se nám nelíbí. To začíná analýzou jejich propagandy. I když je tendenční, o zemi se můžete dozvědět mnoho z toho, jaké lži používají,“ prohlásil expert na kontrolu zbraní Jeffrey Lewis.

Ten propagační videa využívá k tomu, aby lépe odhadnul jaderné schopnosti Severní Koreje. Pro odborníky je také důležité sledovat, kdo se po boku vůdce Kim Čong-una objevuje. Pomocí toho odhadují politické pohyby v zemi.

YouTube nezveřejnil, proč konkrétně kanály zrušil. Deník Guardian se ale domnívá, že to může být i proto, že výnosy z reklamy u těchto videí by byly porušením amerických sankcí.

vjb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme