Řecko propustí na kauci syrskou plavkyni Sarah Mardiniovou. Čeká ji soud kvůli převádění migrantů

Syřanka Sarah Mardiniová, která před současnou válkou v Sýrii patřila k tamní plavecké špičce a která byla letos v létě zatčena v Řecku, protože pomáhala migrantům, bude propuštěna na kauci 5000 eur (129 650 Kč). Podle agentury DPA to ve středu oznámil právník této mladé ženy.

Tento článek je více než rok starý.

Athény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo Yusra Mardiniová a vpravo její sestra Sára

Vlevo Yusra Mardiniová a vpravo její sestra Sára | Zdroj: Reuters

Mardiniová by se měla dostat na svobodu během jednoho až dvou dnů a bude i moci odcestovat do Německa, kde se po svém příchodu do Evropy v roce 2015 usadila. Kdy se jejím případem začne zabývat soud, není zatím jasné.

Podle řeckých úřadů patřila Mardiniová ke skupině aktivistů z různých nevládních organizací, kteří na řeckém ostrově Lesbos působili jako převaděči. Asi 30 lidí, z toho 24 cizinců, údajně systematicky pomáhalo migrantům při cestě z Turecka do Řecka.

Policie se na stopu aktivistů dostala letos v únoru poté, co dva z nich zatkla, když po ostrově Lesbos jezdili autem se zfalšovanou poznávací značkou řecké armády. Další měsíce činnost těchto nevládních organizací policisté sledovali.

Sarah Mardiniová a její sestra Yusra, rovněž v Sýrii uznávaná plavkyně, se v roce 2015 proslavily tím, že táhly k ostrovu Lesbos potápějící se člun s uprchlíky. Český rozhlas o nich natočil reportáž a vznikl audiovizuální podcast. Jusra soutěžila na olympijských hrách v Riu de Janeiro v roce 2016, později se stala velvyslankyní dobré vůle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Ondřej Himmer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme