Z Asie se šíří záhadná nemoc

Nová, netypická forma zápalu plic se šíří z Asie. V posledních dnech bylo zjištěno na sto případů v Hongkongu, Vietnamu a Singapuru. Světová zdravotnická organizace proto vydala naléhavé varování před cestami do těchto zemí, aby se záhadná forma choroby dále nešířila. Oznámila také, že na následky této formy zápalu plic nejméně devět lití, dva z toho v Kanadě. Dnes byl zřejmě zaznamenán první pacient i v Evropě, konkrétně v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

Netypická forma zápalu plic se šíří z východní a jihovýchodní Asie. Hospitalizovány už byly stovky lidí. Světová zdravotnická organizace varovala před cestami do této oblasti, aby se onemocnění dále nešířilo. První případy záhadného zápalu plic se objevily v únoru v Číně, kdy onecmocnělo 305 osob a 5 z nich zemřelo. Choroba se objevila i v Hongkongu a krátce nato i v dalších zemích regionu. Nejvíce nakažených je nyní vedle Hongkongu v SIngaúpuru a ve Vietnamu, kam už dorazili vědci ze Světové zdravotnické organizace. Jen v Hanoji je hospitalizováno 41 lidí. Včera nemoci podlehla i jedna ze zdravotních sester.

Virus byl zaznamenán i na Tchajwanu, Filipínách a Indonésii. Nemoc se prievuje vysokými horečkami, kašlem špatným dýchoáím i bolestmi hlavy. odborníci nyní v laboratořích zkoumají původ viru. Zatím ale nenašli uspokojivou odpověď.

Podle Světové zdravotnické organizace zemřelo na následky nové formy zápalu plic nejméně devět lidí, dva z toho v Kanadě. Dnes byl zřejmě zaznamenán první pacient i v Evropě, konkrétně v Německu.

Nová forma zápalu plic se u nás zatím nevyskytla. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové ale česká zdravotnická zařízení o tomto novém riziku vědí a situaci sledují. Ministryně nevylučuje, že i u nás by se virus mohl objevit. "Jakékoliv onemocnění které se vyskytne, které vede k zápalu plic, vyhodnocujeme, čím bylo způsobeno. U nás se neobjevil tento virus."

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme