Nehoda v Bavorsku si vyžádala 18 životů, 30 lidí zraněných. Z autobusu zbyl ohořelý vrak

Pondělní srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 nedaleko českých hranic si vyžádala 18 mrtvých a 30 zraněných. Autobus s cestujícími ze Saska začal po nárazu hořet, informovala s odvoláním na policii agentura DPA. Příčina nehody se vyšetřuje.

Mnichov (Aktualizováno: 16:15 3. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda patří k těm nejhorším v Evropě za posledních pět let. Policie potvrdila, že všech 18 osob, které označovala za pohřešované, při nehodě v autobuse zahynulo – 15 těl se již záchranářům podařilo vyprostit. Že si tragédie na dálnici vyžádala oběti na životech, policie potvrdila krátce poté, co o "řadě mrtvých" informoval i mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Stav některých ze tří desítek zraněných je podle policie vážný.

"Třicet lidí utrpělo zranění, z toho několik vážná... Zbylé osoby zřejmě v hořícím autobuse přišly o život," uvedla policie. Dřívější domněnky, že mohl někdo v šoku utéci do blízkého lesa, policie vyloučila. V okolí dálnice totiž stojí ploty, které vozovku chrání před zvěří. Takový plot by nemohli cestující překonat.

Zásah komplikovali řidiči

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Hermanna práci záchranářům komplikovali neukáznění řidiči.

„První požárníci na místo dorazili deset minut po tísňovém volání. Cestu přes kolonu jim výrazně zkomplikovala řada řidičů, kteří vyjížděli ze svého pruhu, aby se podívali, co se před nimi děje. Když hasiči přijeli k autobusu, byl už celý v plamenech. Samozřejmě nemůžu tvrdit, že bez tohohle zpoždění mohly být zachráněny další lidské životy. Ukazuje to ale naprostou nezodpovědnost některých lidí," uvedl Hermann.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko severobavorské obce Münchberg, která leží asi 30 kilometrů od západočeské Aše. Celkem v autobuse cestovalo 46 pasažérů a dva řidiči.
Autobus narazil zezadu do kamionu kolem sedmé hodiny ranní, když se na dálnici začala tvořit kolona. Krátce po nárazu začal autobus hořet. Na fotografiích z místa neštěstí je vidět jen ohořelý vrak. Záchranáři na pomoc zraněným povolali mimo jiné několik vrtulníků.

V autobuse byla skupina důchodců ze Saska, uvedla policie. Podle německých médií pocházeli z Drážďan a z Horní Lužice, tedy nejvýchodnějšího cípu Saska na české a polské hranici. Namířeno měli podle místního listu Frankenpost do Itálie k jezeru Garda.

Podle agentury DPA byli na místo neštěstí už povoláni odborníci na soudní medicínu, aby pomohli při vyzvednutí a identifikaci těl z ohořelého vraku. Dálnici A9, která spojuje Berlín s Mnichovem, policisté kvůli nehodě uzavřeli v obou směrech. Na místě se začaly tvořit dlouhé kolony.

Soustrast obětem a rodinám pozůstalých už vyjádřila například kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinemeier. Místo nehody už také navštívil bavorský ministr vnitra Joachim Herman a spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt.

Oba ministři na místě zmínili, že během akce se nasadilo 250 záchranářů, kteří dorazili do 10 minut od nahlášení. Předmětem vyšetřování bude především to, že v době příjezdu už autobus pohlcovaly plameny.

Kdy se dálnice A9 směrem na Norimberk otevře, zatím není jasné. Z místa odjely pohřební vozy a vše je připraveno na finální uklízení vozovky – včetně čistících aut. Kdy se ale k odstraňování nehody dostanou, zatím nelze odhadovat.

Místo neštěstí mnoha lidem v regionu podle DPA připomene podobnou tragédii z roku 1990. Na dálnici u Münchbergu tehdy narazil v mlze kamion převážející mléko do aut, která kvůli předchozí srážce stála na vozovce. Zahynulo tehdy deset lidí a 122 utrpělo zranění, z toho 38 vážná.

Václav Jabůrek, Petr Kološ, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme