Z Bajkonuru úspěšně odstartovala nová mise k ISS

K Mezinárodní kosmické stanici dopoledne odstartovala ruská komická loď Sojuz-TM33 s novou tříčlennou expedicí. Rusko-francouzská posádka zamířila do vesmíru z kosmodromu Bajkonur, start proběhl podle našeho stálého moskevského zpravodaje Petra Voldána podle plánu. Do návratu na Zemi, plánovaného na 31. říjen, by skupina měla dopravit k mezinárodní stanici záchrannou loď Sojuz a provést experimenty francouzského programu Andromeda. S připojením Sojuzu k ISS se počítá v úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ISS | Foto: NASA

Během osmidenního pobytu na mezinárodní kosmické stanici povede skupinu zkušený třiapadesátiletý ruský kosmonaut Viktor Afanasjev. Kapitán lodi dnes odstartoval z Bajkonuru už na svůj čtvrtý kosmický let, když do této expedice pobýval třikrát dlouhodobě na ruském komplexu Mir. Na této stanic získala zkušenosti i francouzská kosmonautka Claudie Haigneréová, která jako vesmírný lékařský a biologický specialista plnila vědecký program na Miru v roce 1996. Pro třetího člena expedice na mezinárodní vesmírný komplex ISS Konstantina Kozejeva je dnešní start první vesmírnou zkušeností.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme