Do Bangladéše od konce srpna uprchlo už 370 000 Rohingů, stát nápor utečenců nezvládá

Na 370 000 vzrostl počet muslimských příslušníků etnické menšiny Rohingů, kteří od 25. srpna uprchli před násilím z Barmy do Bangladéše. Podle agentury Reuters o tom v úterý informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Předchozí bilance OSN byla 313 000 běženců. O krizi kolem muslimského etnika Rohingů v Barmě bude ve středu jednat Rada bezpečnosti OSN.

Dháka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyčerpaná rohingská žena se dotýká země po vylodění z plavidla, jímž spolu s dalšímu uprchla z Barmy do Bangladéše.

Vyčerpaná rohingská žena se dotýká země po vylodění z plavidla, jímž spolu s dalšímu uprchla z Barmy do Bangladéše. | Zdroj: Reuters

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Humanitární organizace a muslimští uprchlíci obviňují barmské vojáky a buddhistické obyvatele barmského Arakanského státu, že se dopouštějí na Rohinzích mučení, vražd, hromadného znásilňování a žhářství.

Tlak na Su Ťij

Světové mocnosti vyvíjejí tlak na vládu barmské nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, aby násilnosti zastavila. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v pondělí prohlásil, že současná situace v barmském Arakanském státě se jeví jako učebnicový příklad etnických čistek.

Desítky vypálených vesnic, čtvrt milionu uprchlíků. Pácháte etnickou čistku, obvinil komisař OSN Barmu

Číst článek

Spojené státy uvedly, že násilné vysídlování Rohingů svědčí o tom, že barmské bezpečnostní síly nechrání civilisty. "Vyzýváme barmské úřady, aby respektovaly zákony, zastavily násilí a ukončily vysídlování civilistů ze všech komunit," napsal ve svém nejnovějším prohlášení Bílý dům. Německo na protest zastavilo několik projektů humanitární pomoci Barmě.

Barmské úřady tvrdí, že ozbrojené složky plní svou zákonnou povinnost v reakci na extremistické útoky rohingských povstalců. "Barmská vláda plně sdílí obavy mezinárodního společenství ohledně vysídlování a utrpení všech komunit zasažených nejnovějším stupňováním násilí, které rozpoutaly teroristické útoky," uvedlo v prohlášení barmské ministerstvo zahraničí.

Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu, jejímž cílem je podle kritiků vyhnat Rohingy z Barmy. Při střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišly o život stovky lidí.

Bangladéš nezvládá

Bangladéš příliv rohingských uprchlíků nezvládá; k 400 000 běženců z dřívějších dob přibylo nyní dalších 370 000. Jeden z uprchlických táborů v úterý navštívila bangladéšská premiérka Šajch Hasína Vadžídová. Barmu vyzvala, aby zřídila pro Rohingy bezpečné zóny, kam by se mohli vrátit.

"Barma musí přijmout zpět všechny rohingské uprchlíky, kteří vstoupili do Bangladéše," prohlásila Vadžídová v pohraničním bangladéšském okrese Cox's Bázár, kde rozdělovala humanitární pomoc. "Barma ten problém vytvořila a bude ho muset vyřešit," dodala.

Barmské úřady prohlašují, že do země se může vrátit ten, kdo prokáže své občanství. Většina Rohingů ale žádné nemá.

Katastrofální situace, tvrdí šéf OSN

Humanitární situace Rohingů je katastrofální a tuto tragédii je třeba zastavit, řekl dnes generální tajemník OSN António Guterres. Při zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval všechny státy, aby do Barmy a Bangladéše poslaly materiální podporu, uvedla agentura Reuters. Hromadný odsun Rohingů z Barmy podle něj lze označit za etnickou čistku.

"Jestliže musela třetina populace Rohingů opustit své domovy, dá se to podle vás popsat nějak jinak?" řekl podle agentury AFP Guterres.

"Žádám barmské úřady, aby zastavily vojenské operace a násilí a aby respektovaly zákon," řekl generální tajemník OSN. Události v Barmě označil za dramatickou tragédii. "Musíme ji ukončit," řekl Guterres.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme