Z Barmy přicházejí zprávy o prvních obětech policejního zásahu

Vojenská junta v Myamaru tvrdě zasáhla proti protestujícím mnichům. Zásah bezpečnostních sil si vyžádal nejméně čtyři oběti a desítky zraněných. K násilnému zásahu vůči demonstrantům došlo v největším městě Rangúnu. Zákaz shromaždování ale odmítli uposlechnout i lidé v dalších městech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

barmská policie zasáhla proti mnichům

barmská policie zasáhla proti mnichům | Zdroj: ČTK

Příslušníci ozbrojených sil nejprve zasáhli u nejposvátnější barmské pagody Šwedagon, kde jejich útoku nezůstali uchráněni ani ti nejstarší mniši. Bezpečnostní síly použily k rozehnání davu obušky, bambusové hole, ale i slzný plyn, a vypálily několik varovných výstřelů do vzduchu.

Několik tisíc mnichů a jejich příznivců se však i přesto vydalo na průvod do centra města a demonstrace se postupně rozrostly do dalších částí Rangúnu i do jednotlivých předměstí. Jeden z průvodů zamířil i k domu hlavní opoziční vůdkyně Su Ťij, která však už prý byla z preventivních důvodů přepravena do věznice Insein.

K hlavním střetům došlo v blízkosti pagody Schulei v centru města, kam se snažilo dostat několik průvodů demonstrujících. Někteří ze zabitých mnichů byli doslova ubiti k smrti, další zemřeli následkem střelných zranění. K masovým protestům došlo i v dalších městech, hlavně v Mandalay a v přístavu Sittwe.

Už v noci byly také zadrženy i dvě známé osobnosti, populární herec Zaganar a aktivista Win Naing. Oba otevřeně podpořili odpor vůči vojenské juntě a vyzývali občany, aby se k mnichům přidali. Zákaz vycházení platí v Rangúnu a Mandalay. Obě města navíc budou v příštích 60 dnech přímo řízena místními vojenskými veliteli.

Jako reakci na situaci v Barmě zavedou Spojené státy proti tamní vojenské juntě přísnější ekonomické sankce. Rozšíří také zákaz udělování víz pro představitele barmského režimu i pro jejich příbuzné. Oznámil to americký prezident George Bush v projevu v Organizaci spojených národů.

"Základní práva, jako jsou svoboda slova, shromažďování a vyznání, jsou omezena. Režim drží ve vězení více než tisíc členů opozice včetně disidentky Su Ťij. Proto Spojené státy sankce přijaly. Vyzývám OSN a všechny státy světa, aby použily své ekonomické a politické možnosti, a pomohly tak obyvatelům Barmy znovu získat svobodu," uvedl Bush. Situací v Maynmaru se dnes bude zabývat i Rada bezpečnosti OSN.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme