Z Barmy uprchlo přes čtvrt milionu Rohingů. Část z nich přijme Malajsie

Z Barmy podle OSN uprchlo přes čtvrt milionu Rohingů. Ti ze země utíkají kvůli násilným střetům s policií, při kterých zemřelo nejméně tisíc lidí. Vláda premiérky Aun Schan Su Ťij viní z nepokojů teroristy z řad muslimské komunity Rohingů, podle Amnesty International ale potyčky často vyvolávají úřady této převážně buddhistické země.

Tento článek je více než rok starý.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingové. Ilustrační foto.

Rohingové. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Nejvíce uprchlíků směřuje do sousedního Bangladéše. Vláda v Dháce kvůli jejich velkému počtu požádala o pomoc další státy.

Barma zaminovala hranici, aby zabránila návratů Rohingů, tvrdí zdroje z Bangladéše

Číst článek

Tamní tábory jsou podle úřadu komisaře OSN pro uprchlíky přeplněné. S přijetím části Rohingů už souhlasila například Malajsie.

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Nejnovější vlna násilí zde začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Rakhinském státě.

Barmští Rohingové čelí násilnostem. Bylo vypáleno přes dva tisíce domů, zemřely stovky lidí

Číst článek

Při následných střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišlo o život nejméně 400 osob.

Na mezinárodní scéně jsou mnozí šokováni, že Su Ťij, která byla za vlády barmské junty dlouhodobě vězněna, mlčky sleduje armádní tažení proti muslimským Rohingům, jež podle vyšetřovatelů OSN může představovat zločiny proti lidskosti.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme