Z Berlína pěšky do Aleppa. Desítky aktivistů dorazily do Česka

Do Česka v pondělí dorazili poutníci, kteří míří z Berlína do syrského Aleppa. Svojí poutí chtějí upozornit na civilisty, kteří zůstali ve válkou sužovaném syrském městě. Před sebou mají zhruba 3 000 kilometrů. Svoji téměř měsíční pouť Českem začali v Petrovicích na Ústecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poutníci z Berlína do Aleppa na českých hranicích | Foto: Jan Bachorík

Skupinu poutníků neodradil ani mráz a sníh. K českým hranicím je doprovázeli němečtí policisté.

Jednou z těch, kteří poutníky u českých hranic vítají, je Lenka Černá z Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem. Připravila pro ně bábovku. „Přemýšlela jsem, co nejlepšího jim nachystat, a rozhodla jsem se pro domácí bábovku, nejlepší, jakou umím upéct. A protože jsem vlastenec a milovník Česka, vítám je s českou vlajkou,“ upřesňuje Černá.

Evangelický kněz Mikuláš Vymětal poutníky vítá bílou vlajkou. „Když jsem přemýšlel, čím bych je uvítal, zeptal jsem se, co chtějí oni. A pro ně je symbolem míru, k němuž chtějí přispět, právě bílá vlajka,“ vysvětlil Vymětal.

Poutníci budou procházet Českem zhruba do konce ledna. „15. a 16. ledna budou v Praze, pak půjdou na Moravu, do Brna a k hranicím,“ doplňuje Vymětal.

O bezpečnost poutníků v Ústeckém kraji se stará dopravní policie. „Je potřeba jim zajistit bezpečnost, aby byli vidět,“ dodává velitel ústecké krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Mezi poutníky je i Jan z Polska. Na otázku, proč se vydal na pouť, odpověděl: „Na cestu jsem se vydal, protože rád chodím. Hlavně chci ale pomoci, aby se v Sýrii dosáhlo rovnováhy a míru a myslím si, že když tam takto pěšky půjdeme, že k tomu můžeme přispět.“

Poutníci jsou zatím na samém začátku cesty. Za sebou mají zhruba 200 kilometrů, 3000 kilometrů do Aleppa je ještě stále čeká.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme