Z bojiště před tabuli. V britských školách budou učit bývalí vojáci

Britská vláda poskytne bývalým vojákům možnost rekvalifikace a v rámci nového programu jim nabídne práci učitelů. Kabinet premiéra Davida Camerona v tom vidí hned několik pozitiv, tisíce bývalých vojáků bez univerzitního diplomu získají novou perspektivu a zároveň se zacelí mezera v podobě chybějících pedagogů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z bojiště před tabuli. V britských školách budou učit bývalí vojáci.

Z bojiště před tabuli. V britských školách budou učit bývalí vojáci. | Zdroj: Reuters

Státní tajemník na ministerstvu školství David Laws si myslí, že vojenské hodnoty jako disciplína, vůdcovství, motivace a týmová práce dětskému kolektivu prospějí a vojáci budou pro děti velmi inspirativní.

I bývalý voják a dnešní učitel Lance Bolton vnímá svou vojenskou kariéru jako plus. „Vždycky mě bavilo učit lidi věci, které předtím neuměli. To mi dávalo velké zadostiučinění. Učitelské povolání vám právě takové uspokojení dává, takže to pro mě byl vlastně přirozený krok,“ řekl Bolton stanici BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o plánu britské vlády zapojit bývalé vojáky do výuky na školách zjišťoval zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek.

Program, který se jmenuje „Troops to Teachers,“ tedy doslova „Z vojáka učitelem“, se rozjede v lednu příštího roku. Zapojí se do něj jen ti příslušníci ozbrojených sil, kteří nemají univerzitní vzdělání, a u nichž testy potvrdí, že mají k učitelskému povolání vlohy.

Vybraní kandidáti budou mít čtyři dny v týdnu praxi na některé z britských škol a pátý den stráví v univerzitních lavicích. Celá rekvalifikace potrvá dva roky, budoucí pedagogové už ale během nich budou pobírat plat.

Podle ministerstva školství by se bývalí vojáci mohli hodit na výuku takových předmětů, jako je fyzika nebo chemie.

Učitelské odbory nicméně pochybují, že dvouletá průprava je dostatečně dlouhá. Ozývají se rovněž hlasy upozorňující na to, že mezi vojenskou disciplínou a zajištěním dobrého chování žáků ve třídách je propastný rozdíl.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme