Z bombardování Drážďan před 68 lety se stal mýtus zbytečné válečné oběti

Drážďany si připomínají 68. výročí spojeneckého bombardování, ke kterému došlo 12 týdnů před kapitulací Německa. Saská metropole se v posledních letech změnila k nepoznání. Na místech černé suti a ohořelých ruin, které se až do 90. let tyčily v centru města jako memento, vyrostly nové domy. Ještě dnes ale žijí v Drážďanech lidé, kteří mají 13. únor 1945 v živé paměti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestantský barokní kostel Frauenkirche, Drážďany, Německo

Protestantský barokní kostel Frauenkirche, Drážďany, Německo | Foto: Filip Jandourek

Před kostelem Frauenkirche, který je jedním ze symbolů bombardování Drážďan, vytvořili lidé velký hořící kříž jako vzpomínku na tehdejší oběti. Svíčku přišla zapálit i paní Kirschhoferová.

„Byly jsme tři děti. Když spadly první bomby, zničilo nám to část domu. Při druhém náletu začal hořet celý. Zachránily jsme se naštěstí útěkem na druhou stranu Labe,“ vzpomíná na dramatické chvíle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová se vyptávala pamětnice spojeneckého náletu

„Ujal se nás jeden farář. Pak jsme skončily v táboře,“ dodává čilá osmdesátnice. Ona ani její sestry ani po letech nezapomněly na děsivé obrázky, které se jim tehdy vryly do paměti. „Jak lidé vybíhali na ulici, mnozí hořeli, ten křik a pekelné vedro,“ popisuje paní Kirschhoferová.

Podobné scény se ale odehrávaly i v jiných městech. Pro Kolín nebo Darmstadt byl nálet ještě ničivější a při bombardování Hamburku zahynulo nejméně o 15 tisíc lidí více.

„Podle mne už byla válka téměř u konce. Podle mne to nebylo nutné. Vědělo se, že válce je už konec,“ je přesvědčená další obyvatelka Drážďan. Potvrzuje tak, že ze všech německých měst se právě Drážďanům podařilo vytvořit jakýsi mýtus zbytečné válečné oběti.

I proto se dnes v Drážďanech snaží různými výstavami připomenout, co náletům na Německo předcházelo a jakých zločinů se nacisté dopouštěli.

Řada obyvatel se také zapojuje do blokády, aby zabránili neonacistům, kteří v tento den už tradičně pořádají pochody, vstoupit do centra města.

„Jenom zneužívají situace,“ vysvětlují mladé dívky, proč chtějí vystoupit proti neonacistům. „Nechceme tady v Drážďanech žádné nacisty,“ připojuje se mladý muž s kočárkem. Odpor proti pochodu je podle něj rok od roku větší.

Grafické znázornění britských a amerických náletů na Drážďany | Foto: ČTK

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme