Z čínského West Pointu se stal noční klub, veřejnost i historici protestují

Čína přišla o jeden z revolučních symbolů. Bývalá vojenská akademie označovaná za čínský West Point se změnila na noční klub. Experti proti tomu protestují, na záchranu památky v jižní provincii Kuang-tung je ale zřejmě už pozdě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční klub, prostituce (ilustrační foto)

Noční klub, prostituce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vojenská akademie Chuang-pchu bývala dlouhá desetiletí chloubou ozbrojených sil. Školu, kterou v roce 1924 založil sám zakladatel moderní Číny Sunjatsen na břehu Perlové řeky, navštěvovala většina pozdějších čínských generálů a vojevůdců 20. století, komunistických i nacionalistických.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše i přeměně čínského West Pointu na noční klub

Mezi nimi nechyběl ani někdejší premiér Čou En-laj a působil v ní i sám generalisimus Čankajšek, který po prohrané občanské válce v roce 1949 uprchl na Tchaj-wan a stal se jedním z hlavních spojenců Spojených států v asijsko-pacifické oblasti.

Akademie byla mezi odborníky známá i pod názvem Whampoa, říkalo se jí také čínský West Point. Místo povelů a vojenských termínů se ale mezi zdmi slavné budovy nyní rozléhá hlasitá hudba a u baru se tísní prostitutky. Do dálky pak září neonový název nočního klubu Chej Chej.

Odborníci i pracovníci muzea to považují za nepochopitelné pošlapání revolučních tradic. Sice nejde o nejdůležitější část celého původního kampusu, přesto byla v roce 1987 prohlášena kulturní památkou chráněnou vládou. Ještě donedávna to potvrzovala i cedule u vchodu, tu ale policie odstranila a místo ní visí nabídka k práci v nočním klubu.

Viník neznámý

Svůj nesouhlas s přestavbou, při které podle představitelů Revolučního muzea v provinční metropoli Kuang-čou byla zničena vnitřní struktura památky, už ale začíná nahlas vyjadřovat i veřejnost a odpovědní úředníci se začínají vymlouvat jeden na druhého.

Zatímco si ale přehazují horký brambor odpovědnosti, pokračuje pátrání po hlavním viníkovi i majiteli chráněné stavby. Nikdo totiž nechce prozradit, komu dnes historická budova zrekonstruovaná v přepočtu za téměř sto milionů korun, samozřejmě ze státního rozpočtu, patří.

Výsledkem současného tlaku zatím je, že podnik na Nový lunární rok zavřel a jeho provozovatelé vyhýbavě odpovídají na otázku, kdy zase otevřou. Jestli, po zásahu "shora" ještě vůbec někdy. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že byla opět zničena část národní historie.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme