Z Číny by mohla hrozit kyberválka, varuje zpráva amerického Kongresu

Americká armáda by se prý mohla dostat do nebezpečí, kdyby vedla válku s Čínou a kdyby se čínská armáda dokázala nabourat do amerických vojenských počítačových systémů. V tomto oboru jsou totiž Číňané stále zručnější, jak tvrdí nová zpráva, kterou má nyní k dispozici americký Kongres.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kabel s připojením na internet; počítač

Kabel s připojením na internet; počítač | Zdroj: Reuters

Dokument vypracovali odborníci ze zbrojařské firmy pro zvláštní výbor Kongresu, který má na starosti bezpečnost ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy s důrazem na obchod, ale i bezpečnostní problematiku jako takovou.

Ve zprávě jsou popisována rizika, která vyplývají ze současného technicky sofistikovaného způsobu vedení boje. Nejedná se přitom o první podobnou zprávu, první vznikla už před třemi lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák přibližuje americkou zprávu o možných rizicích kyberválky

„Samozřejmě platí, a ony to ukázaly obě války, které vedly v Iráku Spojené státy, nebo i válka afghánská, že kdo ovládá vyspělé technologie, ten brzy ovládne i bojiště, protože rozloží nepřítele tím, že ho jakoby oslepí, že vyřadí jeho komunikační systémy,“ vysvětluje zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

Upozorňuje ale, že na druhou stranu je tento systém kvůli své složitosti snadno napadnutelný. Pokud by se do něj tedy protivník dostal, mohl by zaútočit jako první a vyřadit technologie, které v současnosti zajišťují převahu Spojených států. Čínští odborníci už by to prý nejspíš zvládli.

„Co by se mohlo stát, myslím dobře dokazuje případ viru Stuxnet. To je ten počítačový virus, který někdo – a tvrdí se, že to byli izraelští a američtí odborníci – dokázal dostat do počítačů, které řídily íránský jaderný program. A než byl virus odhalen, tak program významně zpozdil,“ nastiňuje Slezák možné důsledky.

Se zprávou souvisí také speciální akce, která měla senátorům ve čtvrtek ukázat, co by se dělo, kdyby terorista nebo vojenský nepřítel počítačovým útokem vyřadil energetický systém New Yorku. Jak Slezák zdůrazňuje, války se v moderním světě málokdy vedou pouze na bojišti.

„Žijeme ve společnosti, která nám umožňuje pohodlný život, ale ani si neuvědomujeme, za jakou je to cenu, že jsme se tak plně odevzdali technice a jak jsme vlastně zranitelní. On stačí výpadek elektřiny,“ uzavírá s tím, že s případným rizikem je v současnosti nutné počítat a vytvářet proti němu obranné mechanismy.

Milan Slezák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme