Z Damašku prchají stovky rodin, rakety tam prý zasáhly obytné domy

Z Damašku v panice utíkají stovky rodin. Podle toho, co říkají opoziční aktivisté a místní, je vyděsila dělostřelba a rakety, kterými předměstí syrské metropole ostřelovaly vládní síly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci v jednom z tranzitních táborů

Syrští uprchlíci v jednom z tranzitních táborů | Foto: Člověk v tísni

Syrské dělostřelectvo ostřelovalo ráno předměstí Damašku, které předtím dobyli odpůrci režimu Bašára Asada. Agentura Reuters napsala, že tam dopadla každou minutu jedna raketa. Zasaženo bylo také mnoho obytných domů.

K organizacím, které uprchlíkům pomáhají, patří i společnost Člověk v tísni. Ta ze svého humanitárního fondu Klubu přátel uvolnila milion korun na psychosociální pomoc pro syrské uprchlíky v Jordánsku. Současnou situaci v Sýrii popisuje koordinátorka blízkovýchodních programů Jitka Škovránková.

„V samotné Sýrii je asi 1,5 milionu lidí bez domova a v okolních zemích je odhadem nějakých 250 tisíc až půl milionu lidí, kteří uprchli do jednoho z okolních států.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka blízkovýchodních programů Jitka Škoránková mluví o situaci syrských uprchlíků

„Situace se samozřejmě zhoršuje, čím dál častěji jsou civilisté cílem útoků vládních nebo i opozičních vojsk. Sýrie vyhlásila možné využití chemických zbraní, takže lidé mají čím dál větší strach.“

Podle slov Jitky Škovránkové je situace pro lidi, kteří v Sýrii zůstávají, mnohem vyostřenější, nicméně uprchlíci ze země na tom nejsou o moc lépe.

„Hranice přešli většinou nelegálně a tím pádem jsou nejčastěji drženi v takzvaných tranzitních táborech v příhraničních oblastech a jedinou možností pro ně, jak se dostat dál, je většinou garance některé z hostitelských rodin, což ale není jednoduché.“

Jak pomoci
Sbírka SOS Sýrie Člověka v tísni:
92329232/0300
DMS ve tvaru:
"DMS SYRIE" na číslo 87777

„Například jordánské rodiny se za každou syrskou rodinu musí zaručit, musí za ně zaplatit kauci bance, musí za ně ručit vodou a tak dále.“

„Tranzitní tábory jsou už teď přeplněné, ačkoli okolní země reagují poměrně rychle. S nástupem zimy bude situace ještě horší, protože lidé teď, ať už v táborech nebo hostitelských rodinách, přebývají většinou ve velmi tristních podmínkách.“

„Lidé často opouštějí Sýrii s tím, že se za pár týdnů vrátí, ale teď jim dochází, že ta situace vůbec není taková, jakou si představovali,“ dodává Jitka Škovránková.

Utečenci často líčí drsné příběhy, které v Sýrii prožili.

„Účastnil jsem se protestů, vojáci pročesávali domy a několik mých přátel a sousedů bylo armádou odvlečeno. Jednoho dne jsem přišel na řadu i já. Zavřeli mě, vyslýchali, mučili po celém těle,“ říká Syřan, který hranici překonal s několika průstřely ruky a jizvami po celém těle.

Jitka Malá, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme