Z diktátora štvanec a teď vězeň

Nejhledanější muž Iráku byl polapen. Bývalý prezident Saddám Husajn byl zadržen v sobotu okolo půl deváté večer místního času. Koaliční a kurdské jednotky někdejšího iráckého vůdce dopadly ve sklepě jednoho domu ve městě ad Dawar nedaleko Husajnova rodného města Tikrítu. Že jde skutečně o svrženého iráckého vůdce, potvrdily testy DNA. Americký prezident ujistil Iráčany, že se už nemusí bát Saddámovy tyranie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadám dopaden

Sadám dopaden | Zdroj: ČTK

Američané získali eso v balíčku karet, který představoval nejhledanější představitele svrženého iráckého režimu. Nedaleko Tikrítu dopadli bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Na tiskové konferenci to potvrdil civilní správce Iráku Paul Bremer.

"Dámy a pánové, máme ho!"

Tak oznámil Bremer Saddámovo odhalení za potlesku přítomných novinářů. Jak uvedl, při akci nazvané "Rudý úsvit", která začala po upozornění informátora, nedošlo k násilí a nebyl vypálen jediný výstřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Paul Bremer k dopadení Saddáma Husajna

Že jde skutečně o bývalého diktátora potvrdily testy DNA provedené v Madridu. Představitelé americké správy v Iráku pak na tiskové konferenci v Bagdádu ukázali videozáběry zachycující Saddáma Husajna po zadržení u Tikrítu a při lékařské prohlídce. Husajn má na nich poměrně dlouhý prošedivělý plnovous. Velitel amerických jednotek v Iráku Ricardo Sanchez také promítl snímky Saddámova úkrytu pod domem v Daúru asi 15 kilometrů jižně od Tikrítu. Prach a špína tam maskovaly zhruba 2 m hlubokou jámu s ventilační trubkou.

porovnání historického a současného snímku | Foto: ČTK/AP

Jak informoval zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Iráku Jaromír Janev, při zadržení spolupracovali ozbrojení příslušníci Kurdského vlasteneckého svazu. Zadržení Saddáma může znamenat rozhodující úder proti jeho přívržencům. V iráckých městech zprávy o Husajnově zatčení vyvolaly oslavy v ulicích.

Z prezidenta, později štvance se teď stal vězeň. Zajatec je prý nyní držen v Bagdádu. Agentuře AFP to sdělil člen irácké vládní rady Muvaffak Rúbáí. Potvrdil také, že Saddáma navštívil, aby Američanům potvrdil jeho totožnost. Podle Rúbáího je Husajn deprimovaný a ponížený, přestože se to pokouší nedávat najevo. Podle jeho názoru Saddám Husajn ani nyní nelituje zločinů, které v minulosti spáchal. Američané se dosud nerozhodli, zda ho vydají iráckému soudu. Zástupci irácké vládní rady by si přáli, aby Husajna hnal k odpovědnosti tribunál pro válečné zločiny, který v Iráku vznikl zhruba před týdnem.

G. Bush: Iráčané, už se nemusíte bát

Spojené státy se dočkaly nadějného dne, řekl k zatčení Saddáma Husajna americký prezident Bush. Poděkoval přitom těm, kteří se na úspěchu podíleli. Bush také ubezpečil veřejnost, že dopadený Saddám Husajn bude předán spravedlnosti. Jeho polapení však ještě neznamená ukončení násilí v Iráku. Bush proto vyzval irácký lid, aby se jakéhokoli násilí zřekl a ujistil ho už nemusí mít obavy z návratu Saddámovy tyranie.

Washington vypsal za informace vedoucí k dopadení svrženého iráckého prezidenta 25 milionů dolarů. Velitel amerických jednotek v Iráku generál Ricardo Sanchez zatím nechtěl odpovědět na otázku, zda už byla tato částka vyplacena.

Vysoce postavené zdroje v Pentagonu až do oficiálního Bremerova oznámení Saddámovu identitu opřenou o testy na DNA nepotvrzovaly, ale poukazovaly na informace o tom, že jizvy na těle zadrženého odpovídají pozůstatkům po zraněních, které Saddám Husajn utpěl při dřívějších převratech. Jak připomíná washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, podle některých zdrojů by měl být Saddám Husajn ukázán na mezinárodním letišti v Bagdádu Iráčanům, kteří bývalého diktátora dobře znají. Stejně tak i už dříve zadrženému viceprezidentovi Táriku Azízu, který už několikrát Američanům pomohl identifikovat některé prominenty bývalého režimu.

Svět vítá tyranovo dopadení

Saddámovo chycení přivítalo mnoho dalších politiků. Prvním z nich byl britský premiér Tony Blair: "Pro irácký lid je to velmi dobrá zpráva. Odstraňuje to stín, který na něm spočíval příliš dlouho a který hrozil návratem Husajnova režimu." Více se dočtete ZDE.

Zatčení bývalého iráckého doktátora přivítal i Václav Klaus. Český prezident přitom patřil k politikům, kteří zastávali vůči americké invazi v Iráku spíše zdrženlivý postoj. Reakci Václava Klause Radiožurnálu tlumočil jeho mluvčí Petr Hájek: "Prezident tuto zprávu dostal a já mohu sdělit, že pan prezident věří, že nyní bude o to rychlejší proces konsolidace v Iráku." Premiér Vladimír Špidla věří, že Saddámovo dopadení to povede k urychlení přechodu vlády do rukou iráckého lidu. Ministr zahraničí Cyril Svoboda zase ocenil práci amerických zpravodajských služeb.

Také francouzského prezidenta Jacquese Chiraca zatčení Saddáma Husajna potěšilo. Považuje to za událost, která by měla silně přispět k demokratizaci a stabilizaci Iráku.

Kdo je Saddám Husajn?

Narodil se 28. dubna 1937 v městě Tikrít v governorátu Bagdád v rodině drobného rolníka Po smrti otce vyrůstal u strýce Chajralláha Talfa, důstojníka, který sehrál klíčovou roli v protibritském povstání. Už za studií Husajn vstoupil do tehdy zakázané nacionalistické Socialistické strany arabské obrody Baas. Za pokus o atentát na prezidenta Abdala Karíma Kásima byl odsouzen k trestu smrti. Unikl však do exilu do Sýrie a poté do Egypta.

V době politického převratu v roce 1968 patřil už do nejužšího vedení a jeho politická kariéra stoupala. Dokonce získal titul generála, ačkoli nikdy nesloužil v armádě. Od roku 1979 byl prezidentem Iráku. Naposledy se nechal v této funkci potvrdit 15. října 2002. Údajně pro něj hlasovalo 100 % voličů.

Tak jako jiní diktátoři vydal Husajn řadu knih - odborných i beletrie. Prohlašoval, že jeho rodokmen pochází od samotného proroka Mohammeda. Nechával se titulovat otcem a sluncem lidu nebo mečem Arabů. Svou početnou rodinu zabezpečil svého času nejrůznějšími politickými úřady a funkcemi.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme