Z Estonska vyjel americký konvoj, čeká ho cesta dlouhá 2000 kilometrů

Z Estonska vyjel konvoj desítek amerických armádních vozidel. Jednotky před sebou mají téměř 2000 kilometrů dlouhou cestu na domovskou základnu v Německu. Konvoj bude na přelomu března a dubna projíždět i Českou republikou. Vojáci se vrací ze cvičení v rámci operace Atlantické odhodlání. Výprava jim potrvá 13 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják 2. jízdního pluku americké armády při operaci Atlantické odhodlání v Estonsku | Zdroj: Reuters

Americké jednotky projedou baltskými státy až do Polska, odkud zamíří do Prahy. Tam je čeká den volna a příprava na finální část přesunu přes Plzeň až k německému Vilsecku.

Podle amerických představitelů má putování vojáky prověřit. „Operace je velmi důležitá. Je to poprvé, co některou technikou takovou výpravu podnikáme,“ řekl jeden z armádních velitelů Christopher Bold.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blížící se přejezd vojáků USA přes ČR a reakce tuzemských politiků přiblížila redaktorka Petra Benešová

„Zároveň tak chceme ukázat svým spojencům v Severoatlantické alianci naši flexibilitu a schopnost manévrovat napříč Evropou,“ vysvětlil Bold.

V konvoji mimo jiné pojedou i 18tunové obrněné transportéry Stryker. Vojáci budou dělat pravidelné půldenní zastávky u nejbližších měst nebo vesnic a prý si udělají i čas na debatu s domácími civilisty.

V Plzni by Američané chtěli také uctít americké vojáky, kteří padli při osvobozování Československa za druhé světové války.

Vojáci 2. jízdního pluku při 'Dragoon Ride' v Estonsku | Foto: Reuters

Někteří lidé průjezd americké kolony kritizují. Česká armáda se proto připravuje na případné protesty. Vytipovala už místa, kde by mohli lidé demonstrovat. Pokud se tak stane, odkloní Američany jiným směrem.

Protest chystají například komunisté, jejichž politika je už tradičně naladěná proti USA i proti NATO. Podle nich má konvoj „demonstrovat sílu USA“, jak napsali na svém webu.

Podle armády jde o běžný přesun z vojenského cvičení, k nimž pravidelně dochází, jistý symbolický význam však průjezd konvoje přes ČR v době ukrajinské krize přece jen má.

„Je to samozřejmě i jistý druh reakce na to, že jsme jako členské státy prakticky všichni volali na waleském summitu v září loňského roku, že aliance by měla být v Evropě zvláště v tomto regionu viditelnější, výraznější. Je to spojenecké ubezpečení, že aliance funguje, že je akceschopná,“ řekl v televizi Prima ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Přejezd, nebo pobyt?

Komunisté chtějí nechat průjezd konvoje ještě posoudit svými ústavními právníky.

„Podle našeho soudu, některých občanů, některých politiků ta věc není pouhým přesunem nebo přejezdem, je pobytem, a v tom případě ji měla schvalovat Poslanecká sněmovna, to je celé, to nebyla kompetence vlády,“ uvedl na Primě předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

„V případě, že budeme i našimi právními odborníky přesvědčeni o tom, že jsme neměli pravdu, rádi to uznáme. V případě, že jsme měli pravdu, tedy že naši ústavně-právní odborníci nám dají zapravdu, tak v tom okamžiku se budeme snažit vyvolat určitá jednání,“ dodal Kováčik.

Upřesnil, že by k tomu komunisté využili interpelace nebo by se pokusili o svolání mimořádné schůze sněmovny.

Ústavní právník Jan Kysela se domnívá, že souhlas s průjezdem konvoje byl v kompetenci vlády.

„I ten pobyt může vláda schvalovat tehdy, pokud to nepřesahuje 60 dnů,“ řekl Kysela Českému rozhlasu. „A pak se bavíme o tom, co je obsah pojmu přejezd nebo pobyt. Pokud někdo vstoupí na jedné straně na hranici České republiky s tím, aby během doby, která se počítá v řádu desítek hodin eventuálně dní, na druhé straně vyjel, tak mně připadá, že je to spíš přejezd,“ dodal Kysela.

Trasa konvoje | Foto: Český rozhlas

Petra Benešová, mka, Marie Machytková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme