Z evropských trhů loni zmizelo přes dva tisíce nebezpečných výrobků. Nejčastěji dětské hračky

Evropské země čím dál lépe spolupracují na odstraňování nebezpečných nepotravinových výrobků z trhu. V Bruselu to řekla eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Představila zároveň výsledky jednotného evropského systému RAPEX za rok 2016. Loni do něj členské státy registrovaly 2044 nevyhovujících předmětů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečná hračka - plyšový oslík

Nebezpečná hračka - plyšový oslík | Foto: Česká obchodní inspekce

Ve více než čtvrtině případů se na seznamu závadných výrobků objevily hračky. Nejvíc závadných výrobků za rok 2016 do systému registrovalo Německo, Španělsko a Francie. Často ale nahlašují závadné výrobky i české a slovenské úřady. Věra Jourová zmínila jako příklad plastovou rybu, jejíž malé části by děti mohly spolknout. Upozornilo na to Slovensko a ostatní unijní země rychle stáhly hračku z prodeje.

Na podnět české obchodní inspekce se do systému RAPEX dostala třeba sada plastových panenek, ve kterých se našlo poměrně velké množství nebezpečných a zakázaných chemických látek. Podobně úřad nahlásil nevyhovující koloběžku, která díky tomu z trhu rychle zmizela.

Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout nebezpečnou zábranu. Dítě ji může samo otevřít

Číst článek

Díky systému RAPEX rychle zmizel z trhu i chytrý telefon Samsung Galaxy - ten měl vadnou baterii, která se přehřívala a v některých případech vybuchla a popálila tak svého majitele. Telefon do systému RAPEX nahlásily britské úřady, které pozastavily prodej smartphonu. Řada evropských zemí tohle opatření díky RAPEXu rychle přejala.

Na evropský trh se také často dostává oblečení ošetřené nebezpečnými chemikáliemi a výjimkou nejsou ani závadné elektronické přístroje. Třiapadesát procent nahlášeného zboží pochází z Číny. V předchozích letech jich ale bylo ještě o deset procentních bodů víc, takže eurokomisařka Jourová konstatovala, že vyjednávání s čínskými úřady ohledně bezpečnosti tamního zboží má své výsledky. Dalších třiadvacet procent vadného zboží se vyrábí přímo v Evropě.

Systém má svůj dosah i na internetu. Některé unijní země sestavily speciální týmy, které monitorují nabídku internetových obchodů. Kromě toho evropské úřady navázaly spolupráci s portály Amazon, E-Bay a Alibaba. Ty se zavázaly, že výrobky, které jsou vyhodnocené jako nebezpečné, budou ze své nabídky stahovat. Tento typ spolupráce by Evropská komise postupně chtěla rozšířit i na další online portály.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme