Z Francie odletěla první letadla s rumunskými Romy

Z Francie odletěly do Rumunska první desítky Romů. Je to důsledek přísnější bezpečnostní politiky francouzské vlády. Úřady ruší nelegální tábořiště, kde přebývali také Romové z Rumunska a Bulharska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z Francie do Rumunska se vrátila první skupina Romů

z Francie do Rumunska se vrátila první skupina Romů | Zdroj: ČTK

Pokud se někdo přihlásil k návratu dobrovolně, dostal repatriační příspěvek 300 eur na dospělou osobu a 100 eur na dítě. Francie má jinak právo vyhostit ze svého území cizince, který je tam déle než tři měsíce a neumí doložit, kde si vydělává.

Do 26. srpna by mělo opustit Francii dalších 300 Romů. Je to důsledek zpřísněné politiky vůči nelegálním imigrantům, kterou vyhlásil prezident Sarkozy koncem července s tím, že ve Francii se zruší na 300 nelegálních tábořišť.

Oponenti tato opatření kritizují, protože prý kriminalizuje všechny přistěhovalce a vyhoštění občana EU nic neřeší. Nicméně popularita francouzského prezidenta po delší době o několik procent vzrostla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Životní podmínky balkánských Romů přiblížil v Ozvěnách dne redaktor Martin Ježek

Rumunské ministerstvo zahraničí mezitím oznámilo, že země přijme i ty své občany, kteří se nebudou moci prokázat žádnými doklady totožnosti.

„Úřady chtějí zabezpečit jejich kontakt s domovskými obcemi a okresy, se sociální správou a podobně, takže návrat je čeká poměrně bezproblémový,“ řekl v Ozvěnách den bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Balkáně Martin Ježek.

„Co se týče návratu do životních podmínek, tak samozřejmě oni se vracejí někam, kde to znají, vracejí se mezi své příbuzné, do velikých rodin, do vesnic, které je znají. Takže v tomto smyslu bych o ně strach neměl,“ dodal.

Jan Pokorný, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme