Z Fukušimy uniká do moře radioaktivní voda, trhlinu chtějí zalít betonem

Do moře u Fukušimy uniká radioaktivní voda. Informaci potvrdili představitelé energetické společnosti TEPCO provozující jadernou elektrárnu. Příčinou je pravděpodobně trhlina ve druhém reaktoru, kde radiace stále dosahuje tisíce milisievertů. Tato hodnota je pro člověka nebezpečná, v moři se radiace poměrně rychle rozpustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TEPCO - provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima Dai -iči | Zdroj: Reuters

Havarijní týmy u Fukušimy dnes také navštívil japonský premiér Naoto Kan.

Kontaminovaná voda uniká dvacet centimetrů širokou prasklinou v šachtě reaktoru, vláda jí proto chce nechat co nejrychleji zabetonovat. Havarijní týmy pak mají co nejdříve zjistit, zda podobné trhliny nejsou i v dalších blocích.

Druhým nejdůležitějším úkolem je odčerpat radioaktivní vodu z reaktorů, aby mohly být obnoveny jejich chladicí systémy. Společnost TEPCO kvůli tomu zvažuje její přečerpání do obřího plavidla schopného pojmout deset tisíc tun vody.

V současnosti je totiž v reaktorech i podzemních tunelech na třináct tisíc tun zamořené vody. Pracovníci elektrárny pak chtějí do poškozených bloků stříkat dusík, aby zabránili dalším explozím.

Robert Mikoláš, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme