Z Gruzie a Abcházie odjíždí pozorovatelská mise OSN

Jižní Osetii a Abcházii opouštějí pozorovatelé Organizace spojených národů. Monitorovací misi skončil mandát poté, co Rusko zablokovalo v Radě bezpečnosti jeho prodloužení. Na konci června skončili na místě také pozorovatelé OBSE.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tbilisi - hlavní město Gruzie | Foto: www.tbilisi.gov.ge

V zóně loňského konfliktu tak zůstanou jen neozbrojení pozorovatelé Evropské unie, kteří ale nemají přístup ani do jednoho ze sporných regionů.

Společně s posledními mírotvorci odjíždí z regionu, kde se před rokem ve vojenském konfliktu střetlo Rusko s Gruzií, celkem 130 příslušníků pozorovatelské mise OSN. Té končí mandát poté, co Rusko v červnu využilo v Radě bezpečnosti svého práva veta a odmítlo podpořit rezoluci umožňující další prodloužení mise.

Necelý rok po krátké válce na jižním Kavkaze znovu roste napětí. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv varoval Gruzii, aby se obě separatistické enklávy - Jižní Osetii i Abcházii - nepokoušela dostat pod kontrolu. Zároveň naznačil, že pokud by se Tbilisi o něco takového snažilo, Rusko je opět připraveno na vojenskou odpověď.

Čtěte také:
Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Ruský parlament vyzval prezidenta k uznání Abcházie a Jižní Osetie
Kreml podporuje nezávislost Abcházie a Jižní Osetie
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost

Lenka Kabrhelová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme