Z havárie amerického špionážního letadla diplomatická krize

Krize okolo zadržené posádky amerického letounu v Číně může dlouhodobě zhoršit vzájemné vztahy. Washington a Peking hledají zatím marně řešení, které by umožnilo konflikt ukončit. Další schůzka s americkou posádkou by se měla konat večer.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obě strany pracují na kompromisním dokumentu, ve kterém by se měli shodnout na průběhu vzdušné kolize. Kámenem úrazu je i nadále požadavek Pekingu, aby se Spojené státy za srážku s čínským letounem omluvily. Americký ministr zahraničí Colin Powell varoval, že prodlužující se krize vážně poškodí americko-čínské vztahy. Prezident Bush připravuje odpověď na dopis manželky pohřešovaného čínského pilota, která obvinila hlavu Spojených států ze zbabělosti.

Američtí diplomaté čekali na ostrově Chajnan na další, už čtvrté setkání se zadržovanou posádkou. Bílý dům potvrdil, že na poslední třetí schůzce mezi diplomaty a posádkou bylo pouze 8 z celkem 24 zadržovaných Američanů.

Členové posádky, kterou tvoří 21 mužů a tři ženy, jsou prý v dobré kondici a čínské úřady s nimi zacházejí dobře. Americký letoun na čínském území přistál bez povolení po srážce s čínskou stíhačkou, jejíž pilot je stále nezvěstný.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme