Z homosexuality ho 'léčili' injekcemi. Nyní musí psychiatrická léčebna muže odškodnit

Za diagnostikování „poruchy sexuální orientace“ a její nucenou léčbu pomocí injekcí a léků musí psychiatrická klinika v čínské provincii Chanan zaplatit svému bývalému pacientovi pokutu a veřejně se omluvit. LGBT aktivisté mluví o rozsudku, který je pro boj za práva homosexuálů v Číně přelomový. O případu informoval britský list Guardian.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gay Pride (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Soud v čínském Ču-ma-tienu uprostřed provincie Chanan nařídil místní psychiatrické léčebně publikovat veřejnou omluvu v místních novinách a zaplatit 38letému muži pokutu 5000 jüanů, tedy v přepočtu přibližně 17 tisíc korun. To vše jako kompenzaci za nucenou léčbu homosexuality.

Muž, který je v médiích znám pouze podle příjmení Jü, byl k nástupu do léčebny přinucen svou ženou a příbuznými.

Jak uvádí soudní dokumentace, následně mu byla diagnostikována „porucha sexuální orientace". Ošetřovatelé ho poté nutili brát léky a dávali mu injekce. Z této „léčebné kůry" muže propustili po 19 dnech.

Čína odebrala homosexualitu ze seznamu duševních poruch před více než 15 lety. Příběhy lidí, které jejich rodiny nutí k její léčbě, jsou ale v zemi poměrně časté.

Podle bojovníků za práva gayů je případ odsouzené psychiatrické léčebny přelomovým rozsudkem. Poprvé dal totiž soud za pravdu pacientovi, který byl takto nuceně léčen.

Jak upozorňuje Guardian, bývá v zemi homosexualita odsuzována z náboženských i společenských důvodů. Homosexuálové proto kvůli konzervativním postojům svého okolí často raději svou orientaci tají. 

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme