Z Iráku by mohla odjet část koaličních jednotek

Stažení určitého počtu amerických vojáků naznačil ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld. Ten dnes zemi nečekaně navštívil, stejně jako britský premiér Tony Blair. Polští vojáci zůstanou v Iráku ještě rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká námořní pěchota

Americká námořní pěchota | Foto: AFP

Působení britských jednotek prý závisí na tom, jak dobře budou připraveni iráčtí vojáci a policisté. Ti by už od ledna mohli zabezpečit některé oblasti ze tří čtvrtin. Podle Tonyho Blaira je působení koaličních jednotek v Iráku úspěšné.

"Iráčané měli první řádné demokratické volby. Hlasovat přišlo kolem deseti milionů lidí. Je jasné, že zdejší obyvatelé demokracii chtějí. Až začne spolehlivě fungovat, bude tato země i celý svět bezpečnější. Bude to úder pro mezinárodní terorismus, kterému čelí všechny civilizované státy," prohlásil Blair.

Polští vojáci zůstanou v Iráku ještě rok

Oznámil to premiér Kazimierz Marcinkiewicz po setkání s iráckým premiérem v Bagdádu. Poláci cvičí v Iráku osmou divizi tamní armády. Podle polského premiéra iráčtí vojáci ještě nejsou dostatečně připravení.

"Ještě víceméně 12 měsíců bude potřeba k tomu, aby iráčtí vojáci byli ve své profesi zcela kompetentní," uvedl Kazimierz Marcinkiewicz a dodal, že budou zapotřebí ještě dvě rotace polského kontingentu. Varšava udržuje v Iráku třetí největší vojenskou misi, čítající 1500 mužů a žen.

Opozice je pro jejich stažení: "Polsko se může odvolat na to, že své úkoly splnilo na 100 procent. Konaly se svobodné volby a budování irácké armády už skončilo," domnívá se Bronislaw Komorowski z Občanské platformy.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme