Z izraelské vlády odstoupili dva ministři

V Izraeli se může rozpadnout vláda Národní jednoty. Demisi podali večer izraelský ministr obrany a předseda levicové Strany práce Benjamin ben Eliezer a ministr zahraničí za tuto stranu Šimon Perez. Oba dva zůstanou v úřadu ještě dalších 48 hodin. Očekává se, že postupně rezignují všichni ministři za tuto stranu, která byla dosud největší koaličním partnerem praicového bloku Likud izraelského premiéra Ariela Šarona v jeho vládě velké koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: ČTK/AP

Benjamin ben Eliezer a Šimon Peréz podali demisi poté, co se nedohodli s izraelským premiérem o rozdělení dotací určených v návrhu rozpočtu na příští rok pro židovské osady na palestinských územích i pro města, vesnice a družstva. Strana práce hlasovala proti rozpočtu, protože zastupuje především sociálně slabší vrstvy obyvatelstva a byla také nejumírněnější ve vztahu k palestinské autonomii.

Návrh rozpočtu byl schválen v prvním čtení většinou 67 hlasů a analytici v oblasti soudí, že dojde také k jeho celkovému schválení a zřejmě také k vytvoření užší koalice.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme