Z izraelské vlády vystoupili dva členové pravicové strany

Dva ze tří členů izraelské vlády z Národní náboženské strany rezignovali na své funkce. Pokud by z kabinetu odešla celá strana, premiér Ariel Šaron by ztratil koaliční většinu v izraelském parlamentu. Oba bývalý členové vlády protestují proti schválení Šaronova upraveného plánu na odchod Izraele z pásma Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

Na svůj post ministra výstavby rezignoval šéf Národní náboženské strany Efraim Ejtam, z pozice náměstka ministra v úřadu premiéra odešel člen jejího vedení Jicchak Levy. Oba budou podle svých slov bojovat za odchod Ariela Šarona z funkce. Ejtam varoval, že odchod Izraele z pásma Gazy by znamenal vznik teroristického státu hnutí Hamás.

Další člen Národní náboženské strany, ministr práce a sociální péče Zevulun Orlev prozatím v kabinetu zůstává. Jak uvedl izraelský rozhlas, v řadách strany vypukl zápas mezi stoupenci a odpůrci odchodu z vlády. Vedení oznámilo, že strana bude vládu v parlamentu ještě tři měsíce podporovat, aby odvrátila její rychlý rozpad.

Pokud by Národní náboženská strana koalici opustila, Šaronovi by zůstalo 55 hlasů koaličních poslanců ze 120 a zřejmě by vyzval levicovou Stranu práce ke vstupu do vlády. Její vůdce Šimon Peres prohlásil, že strana nyní nemá v úmyslu do vlády národní jednoty vstoupit a že to učiní jen tehdy, jestliže o tom rozhodne ústřední výbor strany.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme