Z izraelských věznic se chystá vyjít dalších 230 Palestinců

Izrael připravuje na zítřejší ráno propuštění dalších 230 palestinských vězňů. Podle izraelské vlády jde o gesto dobré vůle související s probíhajícím muslimským Svátkem oběti Íd al-adhá. Seznam propouštěných předal ministr obrany Ehud Barak palestinskému premiérovi Salámu Fajjádovi. Od loňska už Izrael propustil více než tisíc vězňů napojených na hnutí Fatah a další palestinské frakce, které se dnes hlásí k takzvaně umírněnému táboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém

V čele Fatahu stojí palestinský prezident Mahmúd Abbás a právě jeho chce Izrael podobnými kroky podpořit. Na předčasné propuštění mohou podle těchto politických kritérií zapomenout aktivisté Hamasu nebo Islámského džihádu - tedy organizací, které se ani formálně nevzdaly ozbrojeného a teroristického boje proti Izraeli.

Izraelský ministr Barak včera uznal, že Abbásův bezpečnostní aparát v poslední době proti těmto radikálním frakcím velmi účinně zasahuje. Lidé z Hamasu si přitom stěžují, že zátahy palestinské bezpečnosti nejsou namířené proti teroru. Jejich účelem prý je zdecimovat politické protivníky Fatahu.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme