Z Kandaháru jsou hlášeny boje mezi Paštuny a Talibanem

Nepřehledná situace panuje v jihoafghánském Kandaháru, posledním významném městě pod kontrolou Talibanu. Část tamního letiště údajně po bojích s ozbrojenci Talibanu a jeho spojenci z organizace Al- Káida obsadili paštunští bojovníci. Oznámil to jejich mluvčí. Podle agentury Reuters ale boje v oblasti nadále pokračují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysazení vojáků z vrtulníku | Foto: USMC

Útoku paštunských jednotek předcházely nálety amerických bitevních letounů a intenzívní bombardování talibanských pozic kolem letiště. Příslušníci americké námořní pěchoty, kteří jsou rozmístěni asi 110 kilometrů jihozápadně od Kandaháru, do bojů nezasáhli. Podle očitých svědků panuje ve městě a jeho okolí panika a z Kandaháru i oblasti kolem něj prchají směrem k hranici s Pákistánem tisíce lidí.

Taliban tvrdí, že jeho síly poblíž kandahárského letiště sestřelily americké letadlo. Spojené státy ale tuto informaci popírají. Mluvčí ústředního velení ve floridské Tampě Ralph Mills uvedl, že Američané stále mají všechna letadla.

Duchovní vůdce hnutí mulla Muhammad Umar podle afghánské agentury AIP opět instruoval všechny své muže, aby bojovali do posledního dechu. Taliban tvrdí, že mulla Umar je stále v Kandaháru. Naopak Usáma bin Ládin už prý na území kontrolovaném talibanskými silami není. Američtí vojáci po něm pátrají v horách východního Afghánistánu. Podle viceprezidenta USA Richarda Cheneyho se hledaný terorista skrývá zřejmě v jeskynním labyrintu Tora Bora v horách jihozápadně od Dželálábádu. To si ale nemyslí ministr zahraničí Severní aliance Abdulláh Abdulláh. Podle něj v tomto jeskynním komplexu pravděpodobně zůstávají jen někteří velitelé, zatímco bin Ládin se údajně skrývá v horách na jihu země.

Podle Spojenách států je situace v Afghánistánu zatím příliš nepřehledná a nebezpečná na vyslání mezinárodních mírových jednotek. Mluvčí prezidenta Bushe Ari Fleitcher ve Washingtonu prohlásil, že mírová operace by měla nastat po skončení války a po splnění hlavní mise, tedy po zničení teroristické sítě organizace Al-Káida. Mluvčí Bílého domu zároveň dodal, že se Washington zatím nerozhodl, zda by se do mírové mise zapojili i američtí vojáci.

Po zdlouhavých vyjednáváních Taliban propustil na svobodu kanadského novináře. 33letý Ken Hechtman z týdeníku Montreal Mirror byl předán kanadským diplomatům na afghánsko-pákistánském hraničním přechodu Čaman. Bojovníci Talibanu novináře zadrželi v úterý ve Spinboldaku, asi 16 kilometrů od pákistánské hranice. Zdůvodnili to tím, že novináři mají zakázán přístup na území, které Taliban kontroluje. Navíc u něj nalezli satelitní telefon a mapy jihu Afghánistánu.

Olga Krupauerová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme