Z Libanonu odjelo zpět do Sýrie několik set syrských uprchlíků

Z Libanonu ve středu odjelo zpět do Sýrie několik set syrských uprchlíků. S odvoláním na libanonské oficiální zdroje to napsal server TheNewArab. Jde o první organizovaný a údajně dobrovolný odjezd tak velké skupiny Syřanů z Libanonu.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci v autobusu na libanonsko-syrské hranici | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Uprchlíky, mezi nimiž byli dospělí i děti, odváželo několik desítek autobusů. Do Sýrie vjížděli přes hraniční přechod Masnaa. Libanonští politici vyzývají Syřany k návratu už delší dobu s tím, že Sýrie už je bezpečná. Prezident Michel Aún řekl, že odchod uprchlíků pomůže Libanonu obnovit „sociální stabilitu“.

Belgické firmy vyvážely do Sýrie chemikálie, mohly se používat pro výrobu sarinu

Číst článek

Libanonský list Daily Star s odkazem na zdroj z OSN napsal, že uprchlíci se pro návrat rozhodli dobrovolně a směřovali do Bajt Džinnu, který leží jihozápadně od Damašku a kontrolu má nad ním vláda.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vydal prohlášení, v němž oznámil, že vzhledem k přetrvávajícím humanitárním a bezpečnostním problémům v Sýrii neorganizuje žádné vracení uprchlíků. Má informace, že se ve středu ve skupině vrátilo asi 500 lidí.

Mluvčí UNHCR sdělila, že pracovníci tohoto úřadu v Sýrii budou požadovat přístup do oblastí, do nichž se Syřané vracejí.

Mezinárodní organizace a humanitární agentury nedoporučují zemím na Blízkém východě ani na Západě vracet uprchlíky do Sýrie. Loni podle těchto zdrojů stále mnoho Syřanů opouštělo kvůli bojům své domovy a očekává se, že letos to učiní dalších 1,5 milionu lidí.

Čtyřmilionový Libanon je nyní domovem skoro jednoho milionu uprchlíků ze Sýrie. Mnozí Libanonci si stěžují, že Syřané přistupují při jednání se zaměstnavateli na nízké mzdy, a připravují tak o práci domácí obyvatelstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme