Z Libye prchají cizinci. Obávají se, že násilí bude eskalovat

Kvůli obavám z občanské války evakuují nejen evropské státy své občany z Libye. Prchají zaměstnaci těžařských společností, rodinní příslušníci zaměstnanců velvyslanectví i turisté. První z nich se po příletu do Evropy podělili o své zážitky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye je zmítána nepokoji | Foto: ČTK/AP

„Bylo to příšerné, v noci se hodně střílelo. Dokonce i dělostřelectvo. Všude okolo nás byla smrt. Ale naštěstí už je to za námi,“ říká jedna asijská turistka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravil redaktor Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Její slova potvrzují i arabští manželé s malým dítětem: „Od večera do rána se tam jen střílí. A nemocnice jsou přetížené. Není tam bezpečno, a tak jsme se co nejrychleji snažili dostat do letadla.“

Úleva je očividná na všech, kteří z letadla vystupují. I proto, že se obávají eskalace konfliktu. „V Tripolisu hoří vládní budovy. To se nedá popsat jinak než jako občanská válka. Na každém rohu se bojuje a vypadá to, že jsou všichni proti všem. No a myslím, že další noci budou stále jen horší.“

Další evakuaci ale komplikuje revoluce v Libyi. Nejenže letiště v Benghází na východě země je zničené, ale turecký speciál, který letěl do Tripolisu pro část z 25 tisíc Turků, kteří v Libyi pracují, se musel vrátit, protože na řídící věži nebyl jediný dispečer, který by letadlo navedl na přistání. Pokud tento stav bude trvat i nadále, tak evakuaci pravděpodobně bude muset zajišťovat armáda.

Rakousko pro jistotu na další evakuační let chystá právě vojenské nákladní letadlo Herkules. Prvním rakouským speciálem doletěl do Vídně i jeden ze 12 Čechů, kteří podle ministerstva zahraničí v Libyi pobývali. Dalších 5 čeká na evakuaci na letišti v Tripolisu. Ale zbylých šest českých turistů, kteří přicestovali s libyjskou cestovní kanceláří, se nedaří kontaktovat.

Vzhledem k minimálnímu počtu Čechů v Libyi se zatím neuvažuje o vládním speciálu a Černínský palác chce jejich evakuaci koordinovat s dalšími evropskými zeměmi.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme