Z Libye prchají před boji desetitisíce lidí

Nepokoji zmítanou Libyi už podle údajů OSN opustilo více než 140 tisíc uprchlíků. Mnoho dalších se tísní na hraničních přechodech. Kritická situace je hlavně na západě země u hranic s Tuniskem, kde probíhají nejtěžší boje mezi povstalci a jednotkami věrnými Kaddáfímu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané dosud pracující v Libyi čekají v uprchlickém táboře na tunisko-libyjských hranicích na snídani. Tábor zřídila tuniská armáda. | Zdroj: ČTK

„Lidé se tam tísní před hranicí v tisícových davech. Jde zejména o zahraniční pracovníky, kteří v zemi působili, jsou to hlavně Egypťané nebo Bangladéšané,“ hlásil zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín, který se snaží přejít hranici do Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes libyjské hranice se ze sousedního Egypta snaží dostat zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín

Podle některých odhadů by na libyjsko-tuniské hranici teď mohlo být kolem dvaceti tisíc utečenců, protože tuniští pohraničníci je pouštějí po malých skupinkách.

Na místě působí komisariát OSN pro uprchlíky a také Červený kříž a Červený půlměsíc, které se tam snaží vybudovat provizorní tábory a poskytnout lidem potraviny a vodu. OSN chce rozšířit provizorní tábory tak, aby byly schopné pojmout 20 tisíc lidí.

Dobrovolníci na pomoc Tripolisu

V oblastech, které mají pod kontrolou povstalci, je situace klidná. Prozatímní vláda V Benghází nařídila jakousi dobrovolnou mobilizaci. Vytvářejí se tam dobrovolnické tábory, kde se lidé naučí zacházet se zbraněmi.

Podle informací televize Al-Džazíra by se skupina asi pěti tisíc dobrovolníků společně s vojáky, kteří se přidali na stranu povstalců, měla v nejbližších dnech vydat k Tripolisu, aby tam definitivně ukončila vládu Muammara Kaddáfího.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme