Z Libye už uprchlo 100 tisíc lidí, hrozí humanitární katastrofa

V Libyi může propuknout humanitární katastrofa. Před faktickou občanskou válkou v této severoafrické zemi údajně za poslední týden uprchlo do sousedního Egypta a Tuniska asi 100 tisíc lidí. Tisícovky dalších jsou stále na letišti v hlavním městě Tripolisu, odkud se snaží dostat pryč ze země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye

Libye | Zdroj: ČTK

„Všechny informace které máme potvrzují, že je situace kritická. Kromě cizinců se na hranice dostanou hlavně lidé, kteří bydlí nedaleko. Obyvatelé vnitřní Libye se ze země dostávají s mnohem většími obtížemi,“ potvrdila Marta Miklušáková z pražské kanceláře Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marta Miklušáková z pražské kanceláře Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na Rádiu Česko

Řada lidí hlavně na východě země zůstává bez základních prostředků, v bezprostředním ohrožení života. Poukazuje na to i Světový potravinový program, který na hranice dováží vysokoproteinové potraviny. Světová zdravotnická organizace zase informovala o nedostatku léků a krve na transfúze.

Miklušáková upozornila, že mezi uprchlíky je i velký počet lidí, kteří v zemi dostali politický azyl. Vedle utečenců z palestinských území a z Iráku jde i o lidi ze Súdánu, Etiopie, Eritreje, Somálska nebo Čadu, tedy ze zemí, o kterých se traduje, že v nich Muammar Kaddáfí verboval žoldnéře.

„Jde asi o 10 tisíc lidí. Právě uprchlíci z těchto zemí se teď v Libyi bojí a netroufnou si vyjít na ulici, přestože už nemají jídlo ani vodu,“ upozornila Miklušáková.

Obavy z exodu do Evropy

Některé evropské země se také obávají přílivu uprchlíků z Libye do Evropy. Italský ministr zahraničí Franco Frattini dokonce mluvil o hrozícím exodu biblických rozměrů.

„Evropa zatím zvýšený příliv uprchlíků nezaznamenala, je ale třeba připravit nějaký plán pro případ, že bude v Libyi násilí pokračovat a narostou počty lidí na útěku. Budeme na evropské země apelovat, aby zůstaly uprchlíkům otevřené a umožnily těmto lidem vstup na své území,“ slíbila Marta Miklušáková.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si dovede představit, že by uprchlíky z Lybie přijala i Česká republika. „Bude to záviset na jejich počtu. Pokud to bude ohromný počet, tak se tomu nevyhne žádná evropská země,“ řekl Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na Rádiu Česko

Hlavní pomoc by měla podle něj směřovat hlavně do Tuniska a Egypta, kam se uchylují desetitisíce libyjských uprchlíků.

„Pro utečence z Libye je to přirozené prostředí. My ale musíme vybudovat možnosti, aby tam mohli pobývat a byly zásobováni. Potřeba je hlavně ubytování, strava, voda a lékařská pomoc,“ konstatoval ministr Schwarzenberg.

Vysoká komisařka OSN Navi Pillayová vyzvala ministry evropských zemí, aby podpořily lidová povstání, které otřásly arabským světem. Český ministr zahraničí ale něco takového odmítá.

„Náš úkol není podpořit povstání, ale pomáhat potřebným. Velice bych varoval před tím, aby jiné státy, včetně těch z EU, zaujímaly v jakýchkoli konfliktech předem stanovisko a pomáhaly jedné straně,“ prohlásil Karel Schwarzenberg.

Igor Maňour, Martina Mašková, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme