Z Mysu Canaveral úspěšně odstartoval raketoplán Discovery

Raketoplán Discovery napodruhé odstartoval na svou 31. misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Američané tím úspěšně obnovili pilotované lety do kosmu. Mohou také pokračovat v plnění svého závazku při budování Mezinárodní vesmírné stanice. Jde o první ze dvou testovacích misí, která má prověřit úpravy a opravné techniky připravené za dva a půl roku od zřícení Columbie. Úspěšný start přivítal americký prezident George Bush, který popřál posádce "bezpečnou a zdařilou misi".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery sledovaly tisíce lidí

Raketoplán Discovery sledovaly tisíce lidí | Zdroj: ČTK

Dvě ženy a pět mužů zahájili 114. misi amerických raketoplánů přesně v 16.39 středoevroského letního času. Počasí nutné pro monitorování první fáze letu ze Země tentokrát přálo a ukazatele, které zmařily pokus o start před dvěma týdny, pracovaly tentokrát normálně.

Od Discovery se oddělila vnější nádrž a přídavné raketové motory a raketoplán se dostal bez problémů na oběžnou dráhu, který mu umožní spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Během první části dvanáctidenní mise musí experti NASA na Zemi a sami astronauti při třech kosmických procházkách, zkontrolovat stav ochranného pláště.

V Kennedyho vesmírném středisku zavládla úleva

Nejprve vzrušení a potom velká úleva, to byly reakce v Kennedyho vesmírném středisku na floridském Mysu Canaveral, když se k obloze vydal ze startovací rampy raketoplán Discovery. Úsměvy na tvářích členů nejvyššího vedení NASA a Letů raketoplánů napovídaly, že se podařilo po dvou a půl letech obnovit americké pilotované lety na oběžnou dráhu a zahájit poslední kapitolu v 24leté éře raketoplánů, které mají létat do roku 2010.

Administrátor NASA Michael Griffin zdůraznil, že návrat raketoplánů na Oběžnou dráhu je mimořádně důležitým krokem. Bude ale prvním z mnoha v objevování Sluneční soustavy, návratu na Měsíc a k cestě na Mars. Oddanost týmu pomohla překonat těžkosti.

Vedení NASA řeklo, že bude jen jeden hezčí den než tento, a to bude 7. srpen, když se Discovery vrátí v pořádku zpět. Aby se tak stalo, prověřuje nyní NASA záběry z více než 100 kamer na Zemi. Na raketoplánu zatím nenašli nic, co by vypovídalo o poškození jeho tepelného štítu, které se stalo osudným posádce Columbie.

Pokud by raketoplán byl vážně porušen, mohli by se astronauti pokusit o opravu, která nebyla možná v době letu Columbie. Na záchrannou misi k Mezinárodní vesmírné stanici je také připraven záložní raketoplán Atlantis.

Radost měl i prezident USA George Bush

Úspěšný start přivítal americký prezident George Bush, který popřál posádce "bezpečnou a zdařilou misi". Poděkoval také Národnímu úřadu pro letectví a vesmír za úsilí, se kterým oživil vesmírný program.

S ulehčením přijala zprávu o úspěšném startu raketoplánu i ruská kosmická agentura Roskosmos. Obnovení pravidelných letů raketoplánů totiž umožní, aby na Mezinárodní vesmírné stanici byli trvale tři kosmonauti. Od zřícení Columbie navíc k základně létaly jen ruské transportní lodě.

Poslechněte si, jak zpravodaj Miroslav Konvalina ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu živě komentoval start raketoplánu Discovery.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Start raketoplánu Discovery

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme