Z Mysu Canaveral úspěšně odstartoval raketoplán Discovery

Raketoplán Discovery napodruhé odstartoval na svou 31. misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Američané tím úspěšně obnovili pilotované lety do kosmu. Mohou také pokračovat v plnění svého závazku při budování Mezinárodní vesmírné stanice. Jde o první ze dvou testovacích misí, která má prověřit úpravy a opravné techniky připravené za dva a půl roku od zřícení Columbie. Úspěšný start přivítal americký prezident George Bush, který popřál posádce "bezpečnou a zdařilou misi".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery sledovaly tisíce lidí

Raketoplán Discovery sledovaly tisíce lidí | Zdroj: ČTK

Dvě ženy a pět mužů zahájili 114. misi amerických raketoplánů přesně v 16.39 středoevroského letního času. Počasí nutné pro monitorování první fáze letu ze Země tentokrát přálo a ukazatele, které zmařily pokus o start před dvěma týdny, pracovaly tentokrát normálně.

Od Discovery se oddělila vnější nádrž a přídavné raketové motory a raketoplán se dostal bez problémů na oběžnou dráhu, který mu umožní spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Během první části dvanáctidenní mise musí experti NASA na Zemi a sami astronauti při třech kosmických procházkách, zkontrolovat stav ochranného pláště.

V Kennedyho vesmírném středisku zavládla úleva

Nejprve vzrušení a potom velká úleva, to byly reakce v Kennedyho vesmírném středisku na floridském Mysu Canaveral, když se k obloze vydal ze startovací rampy raketoplán Discovery. Úsměvy na tvářích členů nejvyššího vedení NASA a Letů raketoplánů napovídaly, že se podařilo po dvou a půl letech obnovit americké pilotované lety na oběžnou dráhu a zahájit poslední kapitolu v 24leté éře raketoplánů, které mají létat do roku 2010.

Administrátor NASA Michael Griffin zdůraznil, že návrat raketoplánů na Oběžnou dráhu je mimořádně důležitým krokem. Bude ale prvním z mnoha v objevování Sluneční soustavy, návratu na Měsíc a k cestě na Mars. Oddanost týmu pomohla překonat těžkosti.

Vedení NASA řeklo, že bude jen jeden hezčí den než tento, a to bude 7. srpen, když se Discovery vrátí v pořádku zpět. Aby se tak stalo, prověřuje nyní NASA záběry z více než 100 kamer na Zemi. Na raketoplánu zatím nenašli nic, co by vypovídalo o poškození jeho tepelného štítu, které se stalo osudným posádce Columbie.

Pokud by raketoplán byl vážně porušen, mohli by se astronauti pokusit o opravu, která nebyla možná v době letu Columbie. Na záchrannou misi k Mezinárodní vesmírné stanici je také připraven záložní raketoplán Atlantis.

Radost měl i prezident USA George Bush

Úspěšný start přivítal americký prezident George Bush, který popřál posádce "bezpečnou a zdařilou misi". Poděkoval také Národnímu úřadu pro letectví a vesmír za úsilí, se kterým oživil vesmírný program.

S ulehčením přijala zprávu o úspěšném startu raketoplánu i ruská kosmická agentura Roskosmos. Obnovení pravidelných letů raketoplánů totiž umožní, aby na Mezinárodní vesmírné stanici byli trvale tři kosmonauti. Od zřícení Columbie navíc k základně létaly jen ruské transportní lodě.

Poslechněte si, jak zpravodaj Miroslav Konvalina ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu živě komentoval start raketoplánu Discovery.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Start raketoplánu Discovery

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme