Z Německa zazněla kritika Zemanových výroků o Sudetech

Německá vláda a všechny parlamentní strany kritizují výroky českého premiéra Miloše Zemana k sudetským Němcům. Zeman pro rakouský týdeník Profil mimo jiné prohlásil, že se nesmí zapomínat na to, že sudetští Němci byli pátou kolonou Hitlera, která měla zničit Československo jako výlučný ostrov demokracie ve střední Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: René Volfík | Zdroj: ČTK

Německá parlamentní frakce CDU/ CSU se vyslovila k výrokům premiéra Zemana pro rakouský týdeník Profil. Mluvčí poslanecké frakce stran Unie a vysídlenců v téže frakci oficiálně prohlásili, že výroky Miloše Zemana jsou povýšené a urážlivé. Poukazují při tom na rozpor s německo-českou deklarací, kterou se oba státy právě před pěti lety vyrovnaly s minulostí. Mluvčí viní rudozelenou koalici z toho, že okamžitě nereagovala a nepožadovala omluvu Prahy.

Německá pravice považuje Zemanovy výroky za nehorázné, zatím co jiné politické síly se ptají, proč si k útokům na sudetské Němce Zeman vybral dobu, kdy Německo víceméně hájí Českou republiku pře útoky rakouských Svobodných.

Rozhodující většina politických sil ale odmítla vyjádření přeceňovat a nechce jimi zatěžovat česko-německé vztahy a komplikovat náš vstup do Evropské unie. Ministr zahraničních věcí Joschka Fischer za spolkovou vládu označil přisuzování kolektivní viny sudetským Němcům jako "nepřijatelné". Za základ vztahů nadále považuje česko-německou deklaraci z roku 1997, která kolektivní vinu vylučuje a zdůrazňuje nezatěžování vztahů otázkami minulosti.

Plné respektování česko-německé deklarace potvrdilo i české ministerstvo zahraničních věcí. Podle něj deklarace a její význam nebyly nikdy zpochybněny v žádném vyjádření české vlády a jejích členů.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme