Z Nizozemska vysílá do Íránu nová stanice - Rádio Zamaneh

Nizozemsko pomáhá chudým státům vůbec nejvíc z rozvinutých zemí a podporuje mezinárodní programy na prosazování lidských práv. Uvádí to alespoň nevládní organizace Centrum pro globální rozvoj, která sestavuje zvláštní žebříček nejbohatších zemí. Jeden z projektů na podporu svobody slova se ale asi moc líbit nebude vládě té země, na kterou se zaměřuje - o co jde? To vám prozradí zpravodaj Českého rozhlasu v Beneluxu Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Už několik dnů se k posluchačům v dalekém Íránu nese z nenápadné budovy na amsterodamském předměstí proud hudby a mluveného slova - Rádio Zamaneh začalo zkušebně vysílat v srpnu a před několika dny spustilo program, jak se říká, naostro. Projekt finacuje prozatím na dva roky nizozemská vláda.

Pantea je také Peršanka a provádí mne po stanici, která zabírá všeho všudy několik kanceláří v jednom patře. Vysílání připravuje 10 až 15 převážně mladých lidí, přičemž někteří pracují na částečný úvazek. Dvojice moderátorů se připravuje na živé vysílání, které trvá 4 hodiny. Po zbytek dne se vysílají pouze zprávy a reprízy, mluvené slovo střídá pravidelně hudba.

Kromě krátkých vln vysílá Radio Zamaneh i prostřednictvím satelitu a internetu. Což vůbec není zanedbatelné. Ačkoli jsou satelity v islámské republice oficiálně zakázané, odhaduje se, že je má doma 80 procent Íránců. Na internetu jich pravidelně surfuje asi 6 milionů a je to hit zejména mezi mladými lidmi ve velkých městech.

"Naší hlavní cílovou skupinou - tedy těmi, pro koho stanice vysílá - jsou mladí lidé pod třicet let, kteří tvoří v Íránu 70 procent obyvatel," vysvětluje Pantea. To ale není jediný zvláštní rys, kterým se toto rádio vyznačuje.

"Provozujeme taký typ "účastnické rozhlasové stanice" - doplňuje princip Radia Zamaneh jeho ředitel, Mahdi Jami . Úzce to souvisí s pojmem takzvaného "občanské žurnalistiky", která má zastánce především ve Spojených státech. V podstatě jde o to, že se na tvorbě programu podílejí nejčastěji prostřednictvím internetu i posluchači, nebo aspoň jejich značná část. To oni sami zasílají své komentáře a informace a redaktoři je pak dávají dál do oběhu ve vysílání.

"Máme ale současně určitou obecnou editoriální politiku," spěchá současně s vysvětlením ředitel Jami. To znamená, že redaktoři samozřejmě program usměrňují. Nepustí například do éteru komentáře a názory, které by byly urážlivé a hrubé, a snaží se v případě kontroverzních témat o co nejvyšší míru vyváženosti.

Svou podstatou a zaměřením na mladé je podle něj Radio Zamaneh zcela jiné, než například tradiční rozhlasové vysílání britské BBC World Service v Perštině. A také to, co se posluchači v Íránu mohou dozvědět z Rádia Svoboda, které financují Spojené státy a vysílá z Prahy. "Budoucnost Rádia Zamaneh je jasná" - myslí si jeho ředitel.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme