Z Nizozemska vysílá do Íránu nová stanice - Rádio Zamaneh

Nizozemsko pomáhá chudým státům vůbec nejvíc z rozvinutých zemí a podporuje mezinárodní programy na prosazování lidských práv. Uvádí to alespoň nevládní organizace Centrum pro globální rozvoj, která sestavuje zvláštní žebříček nejbohatších zemí. Jeden z projektů na podporu svobody slova se ale asi moc líbit nebude vládě té země, na kterou se zaměřuje - o co jde? To vám prozradí zpravodaj Českého rozhlasu v Beneluxu Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Už několik dnů se k posluchačům v dalekém Íránu nese z nenápadné budovy na amsterodamském předměstí proud hudby a mluveného slova - Rádio Zamaneh začalo zkušebně vysílat v srpnu a před několika dny spustilo program, jak se říká, naostro. Projekt finacuje prozatím na dva roky nizozemská vláda.

Pantea je také Peršanka a provádí mne po stanici, která zabírá všeho všudy několik kanceláří v jednom patře. Vysílání připravuje 10 až 15 převážně mladých lidí, přičemž někteří pracují na částečný úvazek. Dvojice moderátorů se připravuje na živé vysílání, které trvá 4 hodiny. Po zbytek dne se vysílají pouze zprávy a reprízy, mluvené slovo střídá pravidelně hudba.

Kromě krátkých vln vysílá Radio Zamaneh i prostřednictvím satelitu a internetu. Což vůbec není zanedbatelné. Ačkoli jsou satelity v islámské republice oficiálně zakázané, odhaduje se, že je má doma 80 procent Íránců. Na internetu jich pravidelně surfuje asi 6 milionů a je to hit zejména mezi mladými lidmi ve velkých městech.

"Naší hlavní cílovou skupinou - tedy těmi, pro koho stanice vysílá - jsou mladí lidé pod třicet let, kteří tvoří v Íránu 70 procent obyvatel," vysvětluje Pantea. To ale není jediný zvláštní rys, kterým se toto rádio vyznačuje.

"Provozujeme taký typ "účastnické rozhlasové stanice" - doplňuje princip Radia Zamaneh jeho ředitel, Mahdi Jami . Úzce to souvisí s pojmem takzvaného "občanské žurnalistiky", která má zastánce především ve Spojených státech. V podstatě jde o to, že se na tvorbě programu podílejí nejčastěji prostřednictvím internetu i posluchači, nebo aspoň jejich značná část. To oni sami zasílají své komentáře a informace a redaktoři je pak dávají dál do oběhu ve vysílání.

"Máme ale současně určitou obecnou editoriální politiku," spěchá současně s vysvětlením ředitel Jami. To znamená, že redaktoři samozřejmě program usměrňují. Nepustí například do éteru komentáře a názory, které by byly urážlivé a hrubé, a snaží se v případě kontroverzních témat o co nejvyšší míru vyváženosti.

Svou podstatou a zaměřením na mladé je podle něj Radio Zamaneh zcela jiné, než například tradiční rozhlasové vysílání britské BBC World Service v Perštině. A také to, co se posluchači v Íránu mohou dozvědět z Rádia Svoboda, které financují Spojené státy a vysílá z Prahy. "Budoucnost Rádia Zamaneh je jasná" - myslí si jeho ředitel.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme