Z obce na východě Slovenska zmizela kontroverzní Biľakova busta

Z východoslovenské obce Krajná Bystrá zmizela busta komunistického funkcionáře Vasila Biľaka. Byla součástí sporného pomníku odhaleného na konci února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vasil Biľak - pomník v obci Krajná Bystrá | Foto: Petr Vavrouška

Hned v noci po slavnostním odhalení polili dva umělci nový pomník na protest červenou barvou. Nelíbilo se jim připomínat politika, který v roce 1968 pozval do Československa okupační vojska.

Komunistická strana Slovenska teď žádá rychlé vyšetření případu.

Zmizení busty potvrdil i starosta obce Krajná Bystrá Ján Štefanco, který ale případ nechtěl dál komentovat: „Já můžu jenom potvrdit, že busta doktora Vasila Biľaka na tom podstavci už není, takže tak.“

Komunistický ideolog a signatář takzvaného zvacího dopisu Vasil Biľak se rok po smrti dočkal slavnostní pocty a získal v rodné obci čestné občanství.

„Měl dobrý vztah k rodné obci. Přispěl výstavbou přístupové cesty do obce. Přispěl výstavbou obecního úřadu, kulturně-správní budovy a lidé to berou i tak, že nikdy nezapomněl na rodnou obec. Snažil se lidem pomoci, protože život v tomto období nebyl lehký,“ vysvětlil před časem starosta.

Nejen aktivisté přitom Biľaka vnímají jako vlastizrádce. Podle starosty už se objevily výzvy k odstranění pomníku. Slovenská prokuratura teď mimo jiné prošetřuje, jestli vybudování památníku nebylo trestným činem ve smyslu podpory a propagace skupin směřujících k potlačení základních práv a svobod.


Zvětšit mapu

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme