Z Pekingu odstartovalo po 55 letech letadlo do Tchaj-peje

Po 55 letech odstartoval z Pekingu přímý letecký spoj do tchajwanské metropole Tchaj-peje. Boeing 737 společnosti Air China s 300 cestujícími, většinou tchajwanskými obchodníky, vzlétl v 8 hodin ráno tamního času. O několik minut později se z jihočínského Kantonu vydal na cestu na ostrov stroj společnosti Hainan Airlines. Peking a Tchaj-pej se dohodly na 48 přímých letech u příležitosti oslav lunárního Nového roku, který připadá na 9. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Dohoda znamená ojedinělé snížení napětí ve vzájemných vztazích. Tchaj-wan zakázal lety čínských strojů na ostrov v roce 1949 kvůli obavám z útoku čínských vojenských letounů, které mohly být maskovány jako civilní. Tchajwanští obchodníci, kteří v už Číně investovali v přepočtu 100 miliard dolarů, ale na svou vládu naléhají, aby zákaz zrušila, protože cestování přes Hongkong nebo jinou oklikou je připravuje o čas a peníze.

V roce 1949 čínští nacionalisté prohráli občanskou válku s komunisty, uchýlili se na Tchaj-wan a vyhlásili tam svůj stát. Peking ale ostrov nadále považuje za své území a nekompromisně odmítá jeho snahy o vyhlášení samostatnosti a o diplomatické uznání.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme