Z Polska směrem do Čech míří jaderný materiál

Z polského Štětína k našim hranicím míří vlak s palivem pro jadernou elektrárnu Temelín. Podle polské veřejnoprávní televize by v těchto chvílích měl být pravděpodobně u Vratislavi. Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín mezitím musela dopoledne odstavit turbínu a snížit výkon reaktoru na minimum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřejmě dvě hodiny nato, tedy kolem jedné hodiny po půlnoci, by pak měl dosáhnout českých hranic, nejspíše v Lichkově. Trasu transportu úřady, policie i dráhy tají. Podle neoficiálních informací by měl vlak pokračovat přes Letohrad na Pardubice. Nepřímo pro to svědčí i to, že České dráhy přijaly v Pardubickém kraji mimořádná opatření. Mluvčí drah Petr Šťáhlavský ale nechtěl tuto informaci s ohledem na stupeň utajení i bezpečnost na dráze jakkoli komentovat. Jak nám potvrdil letohradský starosta Petr Šilar, starosty v kraji nikdo o průjezdu nebezpečného nákladu neinformoval.

Transport 23 tun jaderného materiálu má podle zprávy vysílané polským veřejnoprávním rozhlasem krycí název Oklahoma. Náklad přivezla do štětínského přístavu loď ze Spojených států. Ředitel přístavu potvrdil, že charakter nákladu je podle mezinárodních kritérií označen jako nebezpečný, ale že neexistuje jakékoli ohrožení osob nebo životního prostředí. Primátor Štětína ale přesto odeslal premiérovi Buzkovi depeši, ve které vyjádřil znepokojení, že město nebylo o převozu nebezpečného materiálu informováno. Ve Štětíně byly zapojeny senzory, které by měly reagovat na případnou kontaminaci životního prostředí. Náklad už vyjel po železnici směrem k českým hranicím.

Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pitterman převoz paliva nepotvrdil ani nevyvrátil. Českému rozhlasu řekl, že podle českých zákonů nelze informace o způsobu a času přepravy vůbec poskytovat. Tyto trasporty jsou realizovány za přísných bezpečnostních pravidel, blokáda transportních prostředků a dráhy nepřipadá v úvahu.

Ekologické hnutí DUHA o nákladu jaderného paliva, které údajně směřuje do země, nic neví. Českému rozhlasu to potvrdil předseda hnutí Jan Beránek. On sám ví jen o tom, že se to děje.

O transportu nic neví ani ostatní ekologické organizace Greenpeace a Jihočeské matky.

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín dnes odstavila turbínu a snížila výkon reaktoru na minimum. Ředitel elektrárny František Hezoučký řekl, že důvodem byla drobná netěsnost na přiváděcím potrubí páry k turbíně, takzvaném odvodnění. Aktuální výkon reaktoru je tři procenta a bude ještě klesat na minimum. Temelínská elektrárna naposledy přifázovala turbogenerátor ve čtvrtek odpoledne.

Vedoucí odboru komunikace Milan Nebesář Českému rozhlasu řekl, že skončila další zkušební jízda turbosoustrojí, kdy byla testována turbína výkonu reaktoru do 55 procent. Tento test probíhal od čtvrtečního odpoledne. Nyní budou po nezbytné přestávce nutné k vyhodnocení naměřených údajů a k provedení určitých úprav podle pokynů pracovníků Škody Energo testy pokračovat. Dalšími testovacími jízdami během zkoušek dodávala temelínská elektrárna do sítě 470 MW elektrické energie. Vše se ale podle Nebesáře připravuje na zhruba měsíční plánovanou odstávku, při které dojde k výměně vnitřní části regulačních ventilů a ke které by mělo dojít zřejmě v červnu. Předpokládá se také další snížení vibrací, které se projevovali při nízkých výkonech reaktoru a turbíny.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme