Z polského ministerstva zahraničí unikly tajné informace

Polská Agentura pro vnitřní bezpečnost vyšetřuje pozadí aféry kolem úniku informací z Ministerstva zahraničí. Týdeník Nie v pondělí zveřejnil část dokumentů uložených na pevných discích několika vyřazených počítačů ministerstva. Část z nich byla označena jako tajné. Šéf polské diplomacie Wlodzimierz Cimoszewicz vzal odpovědnost za únik dat na sebe a podal demisi. Premiér ji však nepřijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Podle šéfredaktora týdenníku Nie Jerzyho Urbana byly na discích více než 4 tisíce dokumentů z posledních 12 let. Obsahovaly i hesla, kódy a informace o organizaci rozvědek na diplomatických misích. Týdenník odevzdal pevné disky Agentuře pro vnitřní bezpečnost, ale oznámil, že hodlá ve zveřejňování informací ze života ministerstva zahraničí obsažených na discích pokračovat. Nechce ale poškodit zájmy státu, a proto nezveřejní dokumenty označené jako tajné. Únik informací vyšetřuje Agentura pro vnitřní bezpečnost. Podle jejího ředitele Andrzeje Barcikowského chtěl s největší pravděpodobností někdo na jejich prodeji vydělat.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme